
Prezydent RP Andrzej Duda, postanowieniem z dnia 16 czerwca 2025 roku nadał dr hab. inż. Piotr Miluskiemu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
Prof. Miluski jest absolwentem Politechniki Białostockiej, gdzie w 2004 roku ukończył studia na kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym. Stopień naukowy doktora zdobył na tej samej uczelni w 2010 roku, specjalizując się w dziedzinie elektrotechniki. Od 2012 roku jest związany zawodowo z Wydziałem Elektrycznym, a obecnie pracuje w Katedrze Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej.
Nowy profesor habilitację w dyscyplinie elektronika uzyskał w 2018 roku na podstawie cyklu publikacji poświęconych światłowodom polimerowym o właściwościach luminescencyjnych i fotochromowych. Ówczesne badania prowadził w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Oryginalność i potencjał naukowy jego pracy zostały dostrzeżone również przez Narodowe Centrum Nauki, które postanowiło przyznać mu grant Miniaturana projekt badawczy dotyczący światłowodów ko-domieszkowanych.
Aktualna działalność naukowa nowego profesora na największej uczelni technicznej w regionie, skupia się na fotonice i optoelektronice, a przede wszystkim na projektowaniu i badaniu aktywowanych światłowodów (związki luminescencyjne i fotochromowe w matrycach polimerowych i krzemionkowych) oraz źródeł promieniowania bazujących na światłowodach domieszkowanych lantanowcami – w tym laserów i źródeł ASE.
Prof. Miluski napisał ponad 80 publikacji naukowych, które pojawiły się w wielu prestiżowych pismach na całym świecie. W 2019 roku trafił na listę World’s Top 2% Scientists”, która ma na celu wyróżnienie najczęściej cytowanych badaczy na świecie.
Prof. Piotr Miluski aktualnie zajmuje się następującymi projektami badawczymi, finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki:
- NCN OPUS nr UMO-2020/37/B/ST7/03094, pt. "Nowe aktywne światłowody o multipierścieniowym rdzeniu typu LMA do ultraszerokopasmowej emisji w zakresie bezpiecznym dla wzroku” 2020-2025.
- NCN OPUS nr DEC-2023/49/B/ST7/03218, pt. "Światłowody z profilowanym rdzeniem domieszkowanym jonami Tm3+, Ho3+ do laserów światłowodowych typu
flat-top beam pracujących w zakresie długości fali 1,7-2,1 μm” 2024-2028, realizowany we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.
Światłowody opracowane w ramach realizowanych projektów badawczych stanowią istotny krok w rozwoju nowoczesnych źródeł optycznych, działających w zakresach widmowych bezpiecznych dla ludzkiego oka. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w projektowaniu szerokopasmowych źródeł ASE oraz laserów światłowodowychnowej generacji. Badania te wnoszą istotny wkład w rozwój fotoniki, ze szczególnym uwzględnieniem technologii związanych z aktywnymi światłowodami.
Nowy profesor PB uczestniczył też w realizacji jedenastu projektów krajowych i dwóch międzynarodowych, pełniąc w nich funkcję wykonawcy. Jego wiedza i doświadczenie były także wykorzystywane w roli eksperta w konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki.
Obecnie prof. Piotr Miluski pełni funkcję opiekuna naukowego doktoranta w ramach szkoły doktorskiej.
24@bialystokonline.pl