Wybierz się na wernisaż. Wstęp jest wolny

2018.04.12 14:00
Nowe wystawy zostaną otwarte w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. L. Zamenhofa oraz Muzeum Pamięci Sybiru. Wernisaże odbędą się nie tylko w piątek, ale też w czwartek i sobotę.
Wybierz się na wernisaż. Wstęp jest wolny
Fot: Opera i Filharmonia Podlaska
"Pejzaż" Władysława Andrusiewicza

"Okiem kolekcjonera" w OiFP

Będzie to przegląd dzieł malarstwa artystów z Polski i zagranicy przygotowany przez miłośnika i promotora sztuki Zbigniewa Janasika.

Wybrany fragment kolekcji pokazuje wiele kierunków współczesnego malarstwa, poczynając od twórczości nieżyjących artystów: Władysława Lama, Leszka Rózgi czy znajomego już białostoczanom Ryszarda Lecha. Miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć m.in. obraz seulskiej malarki Park Hyun-Ok prezentowany na prestiżowym Art Basel w Szwajcarii, prace światowej sławy ekslibrysty Jurija Jakowienki, pejzaże uznanego białoruskiego malarza Aleksieja Bogustowa, abstrakcje Krzysztofa Rapsy czy dzieła Danuty Nawrockiej, której obraz prezentowany był podczas 57. Biennale w Wenecji w Pałacu Zenobio. Poza tym pojawią się prace takich artystów jak: Witold Nowicki (uczeń prof. Jana Cybisa), Władysław Andrusiewicz, Adam Bagiński, Władysław Dembowski czy Mirko Demattè. Nie zabraknie także akcentu lokalnego - w kolekcji znajdują się prace uznanego białostockiego malarza Krzysztofa Koniczka.

Wernisaż odbędzie się w czwartek (12.04) o godz. 18.00 w sali wystawowej OiFP.

Więcej: "Okiem kolekcjonera" - wystawa malarstwa

"Impresje Kresowe 2018" w Spodkach

To będzie wystawa zbiorowa artystów zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Wykorzystują oni w swojej twórczości różnorodne formy i tematy, różne techniki plastyczne, oryginalne rozwiązania konceptualne. Ich utwory składają się na prawdziwą galerię różnych nurtów i tendencji kompozycyjnych, panujących wśród artystów kresowych.

Wernisaż zaplanowano również w czwartek (12.04) o godz. 18.00 w Spodkach WOAK-u[/url]

Zobacz też: Impresje Kresowe 2018

"Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie" w BOK/CLZ

"Daniel nie boi się mierzyć z sytuacjami niemożliwymi. Głuchy od urodzenia, często spotyka się z pytaniem, czym jest dla niego cisza. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że ciszę definiuje się na ogół poprzez brak dźwięku. Daniel nigdy nic nie słyszał, dlatego cisza jest dla niego pojęciem pustym. Nie uchyla się jednak od odpowiedzi. Wykonuje minimalistyczny obiekt, w którym pokazuje nieuchwytność pojęć nieznanych, definiowanych przez inne nieznane" - pisze o wystawie Aleksandra Czerniawska, jej kuratorka.

W BOK/CLZ zostaną zaprezentowane prace Daniela Kotowskiego, który pochodzi z Łomży. Z zamiłowania zajmuje się twórczością przestrzenną. W swoich pracach nawiązuje do własnej tożsamości, natury i ciszy. Jego postawę twórczą charakteryzuje poszukiwanie indywidualnego spojrzenia na świat oraz otwartość na emocje. Pasjonują go różne dziedziny sztuki: malarstwo, instalacje, fotografia, kolaż, wystawiennictwo, architektura i wzornictwo.

"Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie" to jego pierwsza wystawa indywidualna. Wernisaż odbędzie się w piątek (13.04) w godz. 18.00-20.00.

Więcej: Wystawa "Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie"

"Zbrodnia 1940" w Muzeum Pamięci Sybiru

Te wystawę będzie można oglądać tylko przez jeden dzień. Chcąc upamiętnić 78. rocznicę zbrodni katyńskiej Muzeum Pamięci Sybiru nawiązało współpracę z Muzeum Katyńskim, którego ekspozycja "Zbrodnia 1940" trafi w sobotę (14.04) do Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego MPS.

Zaprezentowane zostaną nie tylko zdjęcia z ekshumacji, materiały archiwalne i propagandowe związane z Katyniem, ale także mundury formacji, których funkcjonariusze zostali zamordowani przez Sowietów: Policji Państwowej, Służby Więziennej oraz Wojska Polskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 15.00, towarzyszyć jej będzie projekcja filmu "Nie pamiętam" oraz spotkanie z dr. Adamem Buławą - dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Sławomirem Frątczakiem - kierownikiem Muzeum Katyńskiego oraz Agnieszką Markiewicz-Cybulską - prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Białymstoku.

Zobacz też: Wystawa upamiętniająca 78. rocznicę zbrodni katyńskiej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39