Wybory prezydenckie na Białorusi. W Białymstoku zorganizowano pikietę solidarnościową

2020.08.08 09:15
W niedzielę (9.08) na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Z tego powodu przedstawiciele Ruchu Polska 2050 przeprowadzili symboliczne akcje solidaryzowania się z Białorusinkami i Białorusinami, organizując spotkania w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Londynie oraz Berlinie.
Wybory prezydenckie na Białorusi. W Białymstoku zorganizowano pikietę solidarnościową
Fot: Ruch Polska 2050

Ruch Polska 2050 wyraził solidarność ze społeczeństwem białoruskim w walce o prawa człowieka oraz demokrację. W piątek (7.08) pod Konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Ruchu Polska 2050 zarysowała sytuację, w jakiej znajdują się obywatele Białorusi oraz mówiła o konieczności przestrzegania standardów demokratycznego sprawowania władzy, zakresie przestrzegania praw człowieka oraz sile inicjatyw obywatelskich na rzecz uczciwego przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Białorusinka Maryna Leszczewska opowiadała natomiast o trudnej sytuacji społeczności białoruskiej oraz działaniach opozycyjnych, z kolei Michał Kobosko z Ruchu Polska 2050 wyjaśnił, dlaczego tak w ogóle ruch włącza się czynnie do akcji obrony demokracji i praw człowieka na Białorusi.

Spotkania miały też miejsce w Warszawie, Krakowie, Londynie i Berlinie. We wszystkich miastach, gdzie została zorganizowana akcja, odśpiewano pieśń "Mury" Jacka Kaczmarskiego, która również na Białorusi stała się balladą budującą wspólnotę ludzi, którzy zdecydowali się zawalczyć o swoją wolność.

Wybory u naszych wschodnich sąsiadów przeprowadzone zostaną w najbliższą niedzielę. Największą rywalką urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki jest Swiatłana Cichanouska, a więc 38-letnia nauczycielka języków obcych i żona znanego blogera Siergieja Cichanouskiego.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1283 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39