Wycieczka do lasu może skończyć się groźną, a nawet śmiertelną chorobą

2014.07.23 00:00
Latem chętnie wybieramy się na wycieczki do lasu, zwłaszcza, że sezon na zbieranie owoców i grzybów został rozpoczęty. Aby być w pełni zadowolonym z takich wypadów, należy strzec się przed leśnymi niebezpieczeństwami.
Wycieczka do lasu może skończyć się groźną, a nawet śmiertelną chorobą
Fot: sxc.hu

Śmiertelna bąblowica

Każdy z nas z pewnością lubi spacerować po lesie. To co dzikie i na co dzień niespotykane, budzi sporą ciekawość. Kto potrafi oprzeć się smacznym owocom rosnącym na krzakach? Niestety – nieumyte mogą przysporzyć nam wielu kłopotów.

Bąblowica jest groźną chorobą pasożytniczą. Jaja tasiemców przenoszone są z kału zwierząt leśnych, główne lisów, mogą znajdować się na malinach, poziomkach, jagodach czy innych owocach leśnych. Połknięte przez człowieka przekształcają się w larwy przyjmujące formy torbieli. Przez ścianę jelit przedostają się do krwiobiegu, w którym są roznoszone po całym organizmie. Najczęściej osiadają w wątrobie, rzadziej w płucach czy mózgu. Pęcherz bąblowca rośnie wolno, ale po kilku latach osiąga rozmiary od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

- Stwierdza się powszechną wrażliwość zarażenia larwalną postacią tasiemców bąblowcowych – informuje Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku Elżbieta Abramowicz.

W ubiegłym roku zanotowano 39 przypadków zachorowań na bąblowicę, z czego aż 9 w województwie podlaskim. Do końca czerwca tego roku wykryto już aż 23 zarażenia, a w Podlaskiem 4. Choroba ta jest trudna do rozpoznania, dlatego należy jak najlepiej się jej strzec myjąc owoce przed spożyciem.

Groźne kleszcze

- Podczas leśnych wypraw należy uważać na kleszcze, które przenoszą wiele groźnych chorób niebezpiecznych dla człowieka, głównie kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę – ostrzega Abramowicz.

Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Jej częstym objawem jest rumień wędrujący, który szerzy się i ustępuje. Po takim komunikacie należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Kleszczowe zapalenie mózgu jest wirusową chorobą ośrodkowego układu nerwowego przenoszoną przez te pajęczaki. W pierwszej fazie objawy przypominają grypę, natomiast kolejna jest bardziej niebezpieczna – może dojść m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Wg danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku w 2013 r. boreliozę z Lyme wykryto u 12763 osób w całej Polsce, w tym 1199 na Podlasiu. Do końca czerwca br. zanotowano 4702 chorujących w kraju, a 585 w naszym województwie.

Z kolei z kleszczowym zapaleniem mózgu w 2013 r. w Polsce zmagało się 225 osób, zaś w województwie podlaskim 111. Do końca czerwca zaobserwowano w Polsce 28 zachorowań, z czego 13 na samym Podlasiu.

Katarzyna Kazimierska
24@bialystokonline.pl
1149 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39