Wygrywa Andrzej Duda. Wynik coraz bardziej pewny

2020.07.12 21:02, Aktualizacja: 2020.07.13 00:18
O godz. 21.00 zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenta RP. Wg sondażowych wyników exit poll wyścig o fotel prezydenta wygrywa Andrzej Duda.
Wygrywa Andrzej Duda. Wynik coraz bardziej pewny
Fot: Arkadiusz Świentochowski

Wygrywa Andrzej Duda

Andrzej Duda pozostanie prezydentem Rzeczpospolitej - można z dużą dozą niepewności wnioskować z sondażu exit poll przeprowadzonego dla Polsatu, TVN i TVP.

Andrzej Duda uzyskał 50,4% głosów, a Rafał Trzaskowski 49,6%.

Pracownia IPSOS, która wykonywała sondaż podkreśla jednak, że w tej chwili nie może pewnie wskazać, kto wygra prezydencki pojedynek. Różnica między kandydatami jest zbyt mała - to tylko 0,8 punktu procentowego. A błąd w tego typu badaniach sięga około 2%.

Trzeba czekać więc na oficjale wyniki.

68,9% - to sondażowa frekwencja. Jeśli się ona potwierdzi, będzie rekordowa. Do tej pory najwyższa odnotowana frekwencja była w II turze wyborów prezydenckich w 1995 r. - 68,2%. Wybierano w nich pomiędzy Aleksandrem Kwaśniewskim a Lechem Wałęsą.

Exit poll a oficjale wyniki

Ankieterzy IPSOS przeprowadzali badanie przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Przepytali około 50 tys. osób, na kogo oddały swój głos.

Badania exit poll dają zawsze wynik bardzo zbliżony do oficjalnego. Błąd nie przekracza w nich zwykle 2 punktów procentowych.

Dzisiejszej nocy do PKW będą spływać wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych i sukcesywnie będą podawane jako częściowe. Oficjalny wynik głosowania po zliczeniu wszystkich kart powinien być znany w poniedziałek.

[AKTUALIZACJA]

Wyniki late poll

Koło północy IPSOS podał, że wg wyników late poll (biorących pod uwagę wyniki sondażowe i pierwsze napływajace z komisji), Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 50,8%, a Rafał Trzaskowski 49,2%. To, że urzędujący prezydent zwyciężył w niedzielnym głosowaniu jest w tym momencie dużo bardziej pewne. Jego przewaga nad Rafałem Trzaskowskim zwiększyła się w stosunku do wyników z exit poll.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy
Kwiaciarnia w pudełkuul. Kaczorowskiego 7 lok. 10U
15-375 Białystok

Więcej informacji
892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39