"Wyprzedzić raka" - Familijne Centrum Medyczne zaprasza na bezpłatną kolonoskopię

2019.09.05 12:11
Osoby w wieku 50-65 lat, a przy obciążonym wywiadzie rodzinnym raka jelita grubego, także ludzie młodsi, mogą przystąpić do bezpłatnych badań przesiewowych
w Familijnym Centrum Medycznym.
"Wyprzedzić raka" - Familijne Centrum Medyczne zaprasza na bezpłatną kolonoskopię
Fot: pixabay.com

Ważny cel projektu "Wyprzedzić raka"

Projekt z Ministerstwa Zdrowia jest realizowany pod patronatem Fundacji "Pomóż Im".

Badanie, jakim jest kolonoskopia, ma na celu zmniejszenie zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego poprzez wczesne wykrywanie i usuwanie zmian łagodnych (polipów) mających tendencję do zezłośliwienia.

- Polipy nie dają żadnych dolegliwości. Pojawienie się widocznych objawów, np. utrata masy ciała, obecność krwi w stolcu czy zaburzenia wypróżniania, mogą już natomiast świadczyć o występowaniu zaawansowanych zmian w jelicie grubym, czyli o raku – mówi dr n. med. Marzena Konopko, kierownik medyczny FCMed.

Zmiany przedrakowe, które wykrywa badanie przesiewowe, w większości przypadków mogą być usunięte bezboleśnie w trakcie kolonoskopii. W przypadku stwierdzenia raka jelita grubego pacjent wymaga już bardziej skomplikowanego leczenia – chirurgicznego, chemioterapii, a czasem radioterapii.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która może zaoszczędzić cierpienia pacjentowi i jego rodzinie w przyszłości. Dodajmy, że kolonoskopia w FCMed wykonywana jest w przyjaznych, komfortowych warunkach, w znieczuleniu, na nowoczesnym sprzęcie.

- Badanie jest bezbolesne. Jedynym obciążeniem pacjenta w praktyce jest przygotowanie, czyli odpowiednia dieta i wypicie płynu – mówi doktor Marzena Konopko.

Podstawowe kryteria udziału w programie:

- wiek 50-65 lat,
- brak objawów raka jelita grubego (nie występuje anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień),
- brak wykonywanej kolonoskopii w ostatnich 10 latach.

Można zbadać się również, gdy pacjent ma mniej niż 50 lat, jeśli:
- ma co najmniej 40 lat, a w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego,
- ma co najmniej 25 lat, a w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej),
- ma co najmniej 20 lat, a w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).

Familijne Centrum Medyczne do końca 2019 roku przebada 300 osób. Zostały jeszcze wolne miejsca. Projekt ma też realną szansę na przedłużenie, a więc w razie liczby chętnych przekraczającej limit, część z nich trafi na listę rezerwową. Prawdopodobnie od stycznia FCMed zacznie wykonywać kolejną transzę zabiegów.

Na kolonoskopię można zapisać się osobiście w FCMed przy ul. Ciołkowskiego 88J w Białymstoku lub telefonicznie pod numerem 663 129 009.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1208 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39