Wystawa interaktywna "W atelier fotograficznym"

dodane dnia: 2023-04-19 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Wystawa interaktywna "W atelier fotograficznym"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-04-28 - 2023-08-06
W drugiej połowie XIX w. Richard Leach Maddox odkrył suchą emulsję światłoczułą. Patent, który zrewolucjonizował ówczesny świat fotografii i pozwolił, by Kodak pod hasłem „Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę” wprowadził na rynek pierwszy prosty aparat fotograficzny. Fotografowanie stało się łatwiejsze i wygodniejsze, a sama emulsja była bardziej trwała. Pozwoliło to na skonstruowanie mniejszych, lżejszych i bardziej zaawansowanych technicznie aparatów. Nowa technologia sprawiła, że fotografowanie stało się szybsze i prostsze. Mniejsze wymiary aparatów pozwoliły fotografom na większą mobilność i na łatwą pracę w plenerze. Jak grzyby po deszczu pojawiały się także zakłady świadczące usługi fotograficzne.

Zainspirowani tą historią otwieramy Atelier Fotograficzne w Centrum im. Ludwika Zamenhofa – wystawę stylizowaną tak, by oddawała charakter dawnego studia fotograficznego. Prezentowane na niej są wielko- i średnioformatowe kamery wykorzystywane głównie od lat 20. do 50. XX w., które do dziś z powodzeniem pełnią swoją rolę.

Do dyspozycji gości przygotowano tła, elementy scenografii, przebrania i rekwizyty. Każdy zwiedzający będzie mógł wcielić się w rolę modela, ale też fotografa. Usiąść za jego biurkiem i zajrzeć do szuflad, sprawdzić, co można było znaleźć w ciemni czy jak rozłożyć mieszek aparatu i włożyć kasetę z błoną światłoczułą. Na koniec – zrobić sobie zdjęcie – na przykład smartfonem. Będą też organizowane sesje fotograficzne przy wykorzystaniu eksponatów – o terminach i sposobie zapisów CLZ będzie informować na stronie na Facebooku.

Ekspozycja powstała w oparciu o zbiór sprzętu fotograficznego Piotra Łukaszuka – białostoczanina, fotografa amatora, miłośnika tradycyjnej metody wykonywania zdjęć aparatami średnio- i wielkoformatowymi, który przy okazji realizacji swojej pasji uzbierał nieco zabytkowego sprzętu fotograficznego, którego często używa. Wiosną 2023 roku postanowił go trochę przewietrzyć i zaprezentować na wystawie.

W atelier fotograficznym/wystawa interaktywna
Wernisaż: 28 kwietnia, godz. 18:00
Wystawa czynna do 6 sierpnia, codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00.


Partnerami wystawy są Stowarzyszenie Bliżej Siebie Białystok-Eindhoven prowadzące Sklep pod Wiatrakiem oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

Polecamy
Puszysta i Szczupła Pani
Puszysta i Szczupła Paniul. Legionowa 30 lok. 2 (CH Sienny Rynek)
15-281 Białystok
www.dana.bialystok.pl

Więcej informacji
1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39