Wystawa "Świat nie wierzy łzom: Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia"

dodane dnia: 2022-08-19 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Wystawa "Świat nie wierzy łzom: Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2022-08-26 - 2022-10-06
Świat nie wierzy łzom: Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia

Artystki i artyści: Adelina Cimochowicz, Aleksandra Czerniawska*, Kuba Dąbrowski*, Paweł Grześ, Adrianna Konopka, Milena Korolczuk*, Paweł Matyszewski, Martyna Modzelewska, Grażyna Monika Olszewska, Przemek Pyszczek, Eliza Proszczuk, Karol Radziszewski, Łukasz Radziszewski, Alicja Rogalska & Łukasz Surowiec, Iza Rogucka, Błażej Rusin, Paweł Sakowicz, Katarzyna Sienkiewicz, Jan Szewczyk, Iza Tarasewicz*, Rafał Zajko, Żurnal Zin

*Prace z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku

kuratorx: Tomek Pawłowski-Jarmołajew

Identyfikacja wizualna: Gabriela Hukałowicz

Wystawa czynna od 26.08 do 06.10.
Galeria Arsenał w Białymstoku


Wystawa „Świat nie wierzy łzom. Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia” prezentuje prace urodzonych w latach 80. i 90. artystek i artystów pochodzących z regionu – w tym dzieła z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. To pierwszy tak obszerny przegląd sztuki wywodzących się z Podlasia przedstawicielek i przedstawicieli tego pokolenia, z których większość bezpowrotnie wyjechała stąd w celu zdobycia edukacji artystycznej. W swojej twórczości przywołują one/oni m.in. wspomnienia z dzieciństwa i historie rodzinne, jak również symbole i stereotypy kształtujące wizerunek regionu – by spojrzeć na nie na nowo, odkrywając ambiwalentną sieć znaczeń, z których utkane są podlaskie historie.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z piosenki legendarnego białostockiego barda, twórcy muzyki biesiadnej i chodnikowej – Janusza Laskowskiego. Utwór powstały w 1995 roku opowiada o cierpieniu jako uniwersalnym ludzkim doświadczeniu oraz o bezsilności wobec czasu i losu. Świat nie wierzy łzom można potraktować z jednej strony jako rewers entuzjastycznej narracji o transformacji ustrojowej, a z drugiej – jako głos prawdy życiowej, z którym utożsamić się mogą nieuprzywilejowane i dyskryminowane jednostki oraz grupy społeczne. Na wystawie pobrzmiewają też echa innej piosenki Laskowskiego, Śnił mi się rodzinny dom, w której oddalony od swojego miejsca urodzenia narrator cały czas wraca tam w myślach. Mówi o domu, za którym tęskni, bezpiecznym, pełnym ciepła i troski, domu, który pozostaje jednak wyłącznie senną wizją.

Na wystawie miejscem sentymentalnego powrotu jest zarówno Białystok lat 90. i początku XXI wieku, widziany przez pryzmat dziecięcych fantazji, pracujących rodziców, zmian i przekształceń społeczno-ekonomicznych, jak i „magiczne Podlasie” – region silnie definiujący tożsamość, obszar zachwycającej przyrody, jednocześnie doświadczony trudną historią powodującą nawarstwienie kolektywnych traum. Tytułowe nostalgia i trauma oraz towarzyszące im afekty występują tutaj obok siebie – jako nieodłączne elementy procesów kultywowania pamięci, zapominania oraz rozgrywania konfliktów tożsamościowych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (26.08), o godz. 18:00.
Oprowadzanie kuratorskie-autorskie: sobota (27.08), o godz. 11:00.
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok
Imprezy

1083 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39