Wystawa w centrum miasta. Nie dla Jana Pawła II, tak dla błyskawicy

2021.06.13 10:37
W centrum miasta można było oglądać zdjęcie - portret dziewczyny z makijażem w kształcie błyskawicy. W jego pojawienie się w przestrzeni publicznej zaangażował się Rafał Rudnicki - zastępca włodarza Białegostoku. Z kolei radny sejmiku Sebastian Łukaszewicz wskazał, że prezydent Truskolaski nie zgodził się na ustawienie na Rynku Kościuszki wystawy poświęconej 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w stolicy Podlasia.
Wystawa w centrum miasta. Nie dla Jana Pawła II, tak dla błyskawicy
Fot: Rafał Rudnicki

Najpierw było pokazywane przy ogrodzeniu Pałacu Branickich. Teraz znajduje się w oknie Galerii Sleńdzińskich. Mowa o zdjęciu - portrecie dziewczyny z makijażem w kształcie błyskawicy. Autorką fotografi jest Aleksandra Forfa, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zdjęcie zostało wyróżnione w ramach XX Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok 2021.

O pojawieniu się fotografii poinformował na Twitterze zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki:

"W #Białystok cenzurze mówimy NIE‼️ Dlatego zdjęcie - portret dziewczyny z makijażem w kształcie błyskawicy, autorstwa studentki z #Białystok Aleksandry Forfy pojawiło się w przestrzeni naszego miasta. Dziś przy pałacowym ogrodzeniu, od jutra w oknie galerii im. Sleńdzińskich."

Z kolei Sebastian Łukaszewicz - radny sejmiku województwa podlaskiego z Solidarnej Polski, odnosząc się do twitta Rafała Rudnickiego, wskazał, że prezydent Truskolaski nie zgodził się na ustawienie na Rynku Kościuszki wystawy IPN poświęconej 30. rocznicy pobytu świętego Jana Pawła II w Białymstoku.

Zarzuty Łukaszewicza nie do końca są zasadne. Wystawa IPN-u stanęła ostatecznie w okolicy kina TON (w niedzielę, gdy odbywał się festyn, przeniesiono ją pod katedrę). W części głównej placu Jana Pawła II, bliżej Galerii Sleńdzińskich stoi zaś inna, dużo większa, wystawa poświęcona też tej pielgrzymce Ojca Świętego. Przygotowała ją właśnie miejska galeria. "Ten jeden dzień..." to zdjęcia fotoreporterki Agnieszki Sadowskiej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1313 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39