Wysyłał maile o podłożeniu ładunków wybuchowych. Pozostanie bezkarny

2023.05.04 14:06
W ubiegłym roku wiele podlaskich instytucji otrzymało wiadomości o podłożeniu ładunków wybuchowych. Alarmy okazały się fałszywe, a sprawca nie poniesie żadnej odpowiedzialności, ponieważ prokuraturze nie udało się ustalić jego tożsamości.
Wysyłał maile o podłożeniu ładunków wybuchowych. Pozostanie bezkarny
Fot: Pixabay

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo w sprawie fałszywych zawiadomień o podłożeniu materiałów wybuchowych w siedzibach wielu podlaskich instytucji. Nie udało się ustalić tożsamości sprawcy.

Jak wynika z ustaleń śledczych, nieznany sprawca działał z zamiarem wywołania czynności organu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, wysyłając maile o zagrożeniu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niestety, zagrożenie, o którym mowa w mailach, w rzeczywistości nie istniało, a zawiadomienia wywołały jedynie zbędne zaangażowanie służb, m.in. policji.

Postępowania prowadzone były w oparciu o art. 224a Kodeksu karnego, który stanowi, że osoby, które wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamiają o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlegają karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Maile trafiły do urzędów miejskich w m.in.: Drohiczynie, Choroszczy, Supraślu, Rajgrodzie, Augustowie, Grajewie, a także do urządów gminy w m.in.: Bakałarzewie, Goniądzu, Białowieży, Narwi, Juchnowcu, Rutkach Kossakach. Wiadomość otrzymali również: Urząd Stanu Cywilnego w Białymstoku i Starostwo Powiatowe w Mońkach. Ponadto maile trafiły także do komend Państwowej Straży Pożarnej w m.in.: Hajnówce, Łomży, Sejnach, Bielsku Podlaskim, Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Siemiatyczach, Mońkach. Pokrzywdzonymi były również muzea - maile o ładunkach wybuchowy trafiły do m.in.: Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Instytucje z województwa podlaskiego maile otrzymywały od dnia 27 lipca do dnia 5 września 2022 r.

To już kolejne umorzenie śledztwa w takiej sprawie. W lutym tego roku białostocka prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące przesyłania drogą elektroniczną do 108 placówek użyteczności publicznej na terenie województwa podlaskiego informacji o podłożeniu ładunków wybuchowych, do których dochodziło od 9 stycznia do 30 czerwca 2022 r. Wiadomości trafiły m.in. do szkół, przedszkoli, urzędów miejskich, urzędów skarbowych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39