Wyznawcy prawosławia rozpoczynają Święta Bożego Narodzenia

2022.01.06 14:44
6 stycznia wierni kościoła prawosławnego świętują wigilię, a 7 stycznia Święta Bożego Narodzenia.
Wyznawcy prawosławia rozpoczynają Święta Bożego Narodzenia
Fot: Pixabay

W środę (6.01) wierni prawosławni oraz grekokatolicy świętują Wigilię Narodzenia Pańskiego. Tego dnia wszystkich wyznawców obowiązuje ścisły post. Rano w cerkwi odprawiane są tzw. wielikije czasy z paramijami i Ewangelią, która mówi o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Natomiast po południu rozpoczyna się nabożeństwo całonocnego czuwania, a o godzinie 2.00 w nocy – wsianoczna.

Pierwszego dnia świąt (7.01) obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem, natomiast drugiego (8.01) czci się Najświętszą Maryję Pannę. Wyznawcy prawosławia świętują również trzeci dzień, w którym wspominają pierwszego męczennika św. Stefana.

Wyznawcy prawosławia Boże Narodzenie obchodzą trzynaście dni później niż katolicy. Zaliczane jest ono do dwunastu wielkich świąt nieruchomych. Z kolei posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą czyli wypiekanym chlebem, który jest odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej. Co ciekawe, w cerkwi nie ma żłóbka, ubiera się jedynie choinki. Wierni adorują Ikonę Bożego Narodzenia, która wystawiona jest na środku świątyni.

W kościołach wschodnich obowiązuje dawny kalendarz liturgiczny - juliański, który obowiązywał do 1582 r. Zmianę stylu juliańskiego na gregoriański wprowadziła reforma papieża Grzegorza XIII.

Wszystkim Wiernym Kościoła Prawosławnego i Grekokatolickiego,
składamy życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten szczególny czas minął w rodzinnej i szczęśliwej atmosferze, a niech Nowy 2022 Rok będzie łaskawszy dla wszystkich i obfity we wszelkie powodzenie,
życzy Zespół Białystok Online

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

942 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39