Wyższe zasiłki dla bezrobotnych. Już od września podwyżka o ponad 300 zł

2020.09.02 15:05
Od 1 września wypłacane są zasiłki dla bezrobotnych w zwiększonej kwocie. Przedtem świadczenie wynosiło 880 zł, teraz wzrosło do 1200 zł. Podwyżka dotyczy zarówno nowych osób, jak i tych, które już wcześniej pobierały zasiłek.
Wyższe zasiłki dla bezrobotnych. Już od września podwyżka o ponad 300 zł
Fot: Pixabay

Dużo wyższe zasiłki

Od września wzrosła kwota zasiłków dla bezrobotnych. Podczas pierwszych 90 dni wynosi on 1200 zł miesięcznie. Po tym okresie spada do 942,30 zł. Są to kwoty "na rękę".

Wcześniej kwota świadczenia wynosiła 881,30 zł przez pierwsze 90 dni, a później 692 zł. Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni, a nie tylko nowo rejestrujący się.

Podwyżka kosztować będzie budżet państwa około 658 mln zł w 2020 roku.

Inne świadczenia

Podwyższenie zasiłku wynika z ustawy o dodatku solidarnościowym, który wszedł w życie w połowie czerwca.

Wyższa kwota zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z podwyższeniem innych świadczeń. W związku z tym zmianie ulegnie m.in. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego, świadczenia integracyjnego dla uczestników centrów integracji społecznej.

Pozostałe zasady dotyczące przyznawania obniżonej oraz podwyższonej kwoty zasiłku pozostaną niezmienione.

Zmiana w ustawie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina o zmianie w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wynika z nich, że do 365 dni pracy, które warunkują otrzymanie zasiłku wliczać będą się okresy w obniżonym wymiarze etatu.

Osoby, którym obniżono wysokość wynagrodzenia poniżej minimalnej płacy, również będą miały policzony pełny wymiar. Zmiana dotyczy osób, którym na podstawie marcowej ustawy o COVID-19, zmniejszono wymiar czasu pracy - skutkując obniżeniem dochodów.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1490 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39