Wzmożone kontrole na przejazdach kolejowych. Także w Podlaskiem

2016.07.01 11:15
1 lipca rozpoczęła się wakacyjna akcja "Bezpieczny piątek". Na przejazdach kolejowo-drogowych policja i Straż Ochrony Kolei prowadzą wzmożone kontrole. Nie będzie tolerancji dla lekceważących przepisy – zapowiadają.
Wzmożone kontrole na przejazdach kolejowych. Także w Podlaskiem
Fot: pixabay.com

Liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. Jednak wciąż aż 98% z nich to skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i czerwonych świateł, a nawet omijania rogatek. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe SA w każdy wakacyjny piątek prowadzą akcję "Bezpieczny piątek". Na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju dyżurować będą przedstawiciele PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji. Patrolowane będą również tory w okolicach tzw. "dzikich przejść".

Pierwsze na celowniku ustawiono przejazdy w miejscowościach: Aleksandrów Kujawski, Dwikozy (świętokrzyskie), Iława, Kraków, Legarda (mazowieckie), Sokółka (mazowieckie), Łódź, Miłocin (lubelskie), Mrowiny (dolnośląskie), Ożarów Mazowiecki, Poznań, Pszczyna (śląskie), Rzeszów, Sokółka (podlaskie), Świnoujście, Warszawa, Włoszczowa (świętokrzyskie), Wrocław i Żagań (lubuskie).

Podczas kontroli, pouczeń i rozmów do kierowców i pieszych trafi kilkanaście tysięcy ulotek informujących o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych, a dla piratów kolejowo-drogowych będą mandaty.

Akcja prowadzona jest w ramach XII edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!". Wśród jej stałych, całorocznych działań organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach.

Zaplanowano też intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z przekazem kampanii do młodzieży. Przygotowane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!" jest jedną z największych w Europie. W 2015 r. w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe SA zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1228 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39