XXVIII Katedralne Koncerty Organowe

dodane dnia: 2023-06-21 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XXVIII Katedralne Koncerty Organowe
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-06-30 - 2023-08-18
Organizatorzy zapraszają na "XXVIII Katedralne Koncerty Organowe".


Na odbiór muzyki organowej w białostockiej archikatedrze składają się wrażenia wynikłe z atmosfery świątyni, z jej architektury, ze wspaniałości znajdujących się w niej zabytków oraz pięknego dźwięku organów. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku jest miejscem skłaniającym do szczególnej refleksji. Świątynia usytuowana w sercu naszego miasta, była świadkiem wielu ważnych wydarzeń naszej diecezji, jak i naszego miasta i regionu. Recitale organowe odbywające się od 1996 roku pod nazwą Katedralne Koncerty Organowe przyczyniają się do przypomnienia i ugruntowania roli, jaką w życiu kulturalnym Polski pełniły i nadal pełnią katedry i są jednym z nieskończenie wielu świadectw chrześcijańskich korzeni Europy.


Program:

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2


30 czerwca 2023, godz. 19:15: Chór akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyr. Edwarda Kulikowskiego / Białystok, Józef Kotowicz / Białystok

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrygenturą Edwarda Kulikowskiego - Istnieje od 1976 roku, tworzą go studenci i absolwenci uniwersytetu. Od 1977 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest prof. Edward Kulikowski. Chór początkowo specjalizował się w wykonywaniu literatury muzycznej a cappella, później rozszerzył repertuar o dzieła oratoryjne. Uczestniczył w wielu krajowych oraz zagranicznych konkursach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Uniwersyteccy śpiewacy regularnie uczestniczą w tournées koncertowych po Europie, m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, Belgii, Czarnogórze, Czechach, Grecji, Holandii, Szwajcarii, Włoszech i Watykanie.

Chór przywiązuje wielką wagę do propagowania muzyki polskiej – wykonuje utwory kompozytorów dawnych (jak Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Bartłomiej Pękiel, Mikołaj Zieleński) i współczesnych (Tadeusz Szeligowski, Romuald Twardowski, Jan Krenz, Józef Świder, Juliusz Łuciuk, Henryk Mikołaj Górecki). W repertuarze posiada pełnospektaklowe programy (koncerty kolęd i pastorałek, pieśni patriotyczne, musica sacra i negro spirituals), które są systematycznie odświeżane i wykonywane w białostockich kościołach.

Józef Kotowicz - Białostocki organista i pedagog. Adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, wykładowca w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Laureat Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kamieniu Pomorskim (1994 r.). Członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Białymstoku. Kierownik artystyczny odbywających się od 1996 roku w białostockiej bazylice Katedralnych Koncertów Organowych. Ma w dorobku pięć płyt.

Uczestniczy w licznych krajowych i zagranicznych festiwalach organowych. Regularnie koncertuje w krajach skandynawskich, wielokrotnie występował w Słowacji, Niemczech, Holandii, Estonii, Irlandii, Włoszech, Litwie, Białorusi i Rosji. Pięciokrotnie odbył tournée koncertowe w USA.


7 lipca 2023, godz. 19:15: Piotr Kusiewicz – tenor / Kraków, Marek Stefański – organy / Kraków

Piotr Kusiewiczk - Muzyk uniwersalny. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku grę na fortepianie (prof. Zbigniew Śliwiński) i śpiew solowy (prof. Jerzy Szymański). Występował na scenach operowych w Polsce (m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Krakowskiej), we wszystkich filharmoniach w kraju oraz za granicą (m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Théâtre des Champs Élysées w Paryżu).

Marek Stefański - Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha (1994). Już na studiach jako organista-solista dwukrotnie odbył z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée po Europie. Zwieńczone sukcesami koncerty oraz zdobyte nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali.

Koncertował w Europie, obu Amerykach, Rosji i Izraelu. Propaguje polską muzykę organową, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Brał udział w prawykonaniach utworów współczesnych polskich kompozytorów. Współpracuje z wieloma chórami, wokalistami i instrumentalistami.


14 lipca 2023, godz. 19:15: Stanislav Šurin – organy / Słowacja

Stanislav Šurin - Gry na organach uczył się w konserwatoriach w Bratysławie i Wiedniu oraz w bratysławskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jako solista wielokrotnie występował ze Słowacką Orkiestrą Filharmoniczną i Orkiestrą Symfoniczną Słowackiego Radia. Był solistą na premierowym wykonaniu "Mszy głagolickiej" Leoša Janáčka na Tajwanie przy akompaniamencie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Tajwanu w 2000 roku. Występował w wielu krajach Europy, w Japonii, USA, Meksyku, Kanadzie, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie.

W 2009 roku został nagrodzony przez stowarzyszenie Ars Arte Portas za upowszechnianie twórczości Jana Sebastiana Bacha, w 2016 roku otrzymał nagrodę "Fra Angelico" Konferencji Biskupów Słowacji za upowszechnianie chrześcijańskich wartości w słowackiej sztuce.


21 lipca 2023, godz. 19:15: Mateusz Rzewuski – organy / Warszawa

Mateusz Rzewuski - Polski organista, doktor sztuk muzycznych i jeden z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył uczelnie muzyczne w czterech krajach. Koncertował w 22 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, koncertów organowo-kameralnych na Pradze Południe w Warszawie oraz Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Od 2021 roku jest członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.


28 lipca 2023, godz. 19:15: Józef Serafin – organy / Warszawa

Józef Serafin - Ukończył z odznaczeniem studia w PWSM w Krakowie w klasie prof. B. Rutkowskiego i prof. J. Jargonia (1968) oraz w Hochschule fuer Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. A. Heillera (1972). Laureat pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i międzynarodowym konkursie organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie.

Pełni funkcję kierownika artystycznego międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku oraz międzynarodowego festiwalu młodych organistów Juniores Priores w Sejnach.


11 sierpnia 2023, godz. 19:15: Jakob Lorentzen – organy / Dania

Jakob Lorentzen - Znakomity solista i kameralista. W 1982 roku, jako 14–latek ukończył Seminary of Zahle w Kopenhadze. Był uczniem Carla Riessa. Dyplom studiów uzyskał w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

W 1992 roku przeniósł się do Paryża, gdzie studiował fortepian (Christine Paraschos), improwizację (Pierre Cogen) i organy (Susan Landale). Udziela się jako solista w kraju i za granicą. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach organowych. W 2010 roku Jakob Lorentzen stworzył duet ze swoją żoną, sopranistką Monicą Stevns. Wśród jego licznych nagród są Schröders Music Award oraz Medal Pamiątkowy Królowej Ingrid.


18 sierpnia 2023, godz. 19:15: Peter Ouwerkerk – organy / Holandia

Peter Ouwerkerk - Ukończył Amsterdamskie Konserwatorium im. Jana Pieterszoona Sweelincka (1995 r.) i od inauguracyjnego koncertu w kościele św. Bawo w Haarlemie i zdobycia I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Organowym "Rijnstreekâ" w Nijmegen prowadzi karierę zawodowego organisty. Występował we wszystkich znaczących holenderskich kościołach i salach koncertowych, Europie Zachodniej, Białorusi, Rosji i Chinach.

Oprócz działalności koncertowej pisze artykuły na tematy muzyczne i jest redaktorem naczelnym holenderskiego magazynu muzycznego. Jest również dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Haarlemie. Uczy muzyki organowej duchownych i świeckich pracowników Holenderskiego Kościoła Reformowanego. Jest dyrygentem kameralnego chóru VociVivaci, prowadzi warsztaty i szkolenia oraz komponuje.



Koncerty towarzyszące (wstęp wolny):

Kościół św. Kazimierza w Białymstoku, ul. Świętego Kazimierza 2

16 lipca 2023, godz. 19:00: Stanislav Šurin – organy / Słowacja

13 sierpnia 2023, godz. 19:00: Jakob Lorentzen – organy / Dania

Kościół MB Fatimskiej w Białymstoku, ul. Kraszewskiego 15B

23 lipca 2023, godz. 18:50: Radosław Marzec – organy / Bydgoszcz

20 sierpnia 2023, godz. 18:50: Peter Ouwerkerk – organy / Holandia


Bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)
Miejsce imprezy
Białystok

1293 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39