Xylopolis. Powstaje nowy projekt w regionie

2024.03.25 15:15
Centrum Sztuki i Nauki o drewnie Xylopolis powstanie w Wasilkowie. Planowane otwarcie ma nastąpić w 2027 roku.
Xylopolis. Powstaje nowy projekt w regionie
Fot: Paweł Krukowski/UMWP

Projekt strategiczny

Jak przypomniała Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, pierwowzorem dla siedziby tej nowej instytucji Województwa Podlaskiego był Pawilon Polski z Wystawy Światowej Expo Dubaj 2020, który zdobył pierwszą nagrodę za koncepcję w międzynarodowym konkursie.

- Cieszymy się, że ten pawilon będzie stanowił integralną część Xylopolis, ponieważ tak to było pomyślane, aby symbolicznie, po sukcesie na Expo, wrócił on do naszego regionu. Ja mam takie marzenie, że to będzie taka druga wieża Eiffla - mówiła.

Synergia dwóch instytucji

Centrum Sztuki i Nauki o drewnie docelowo ma mieścić się na terenie sąsiadującym z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Planowana jest ścisła współpraca ze skansenem, tak, żeby w efekcie zachęcić turystów do dłuższego pobytu w Podlaskiem.

– Zapewnimy w ten sposób pewien efekt synergii, czyli takiej bardzo ścisłej współpracy Xylopolis z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, jako że na terenie naszego skansenu mamy gotowe obiekty dotyczące dawnej architektury drewnianej, nawiązującej ściśle do naszego regionu – zaznaczyła Magdalena Łyżnicka-Sanczenko.

– Taki był zamysł od samego początku – żeby te przestrzenie współgrały, napędzały się – dodał marszałek Kosicki.

Budynek będzie harmonizował z naturą. Otoczy go instalacja kinetyczna, budująca skojarzenia z wirującymi ptakami.

Zatarcie granic

W centrum budynku będzie trzykondygnacyjne otwarte atrium, jako główne miejsce wystaw. Stałym elementem będzie gigantyczny obraz Leona Tarasewicza powstały z inspiracji ideą Xylopolis. W przestrzeni centrum znajdzie się również „Polski Stół” – instalacja artystyczna będąca formą alegorycznej opowieści o Polsce.

W otoczeniu będą ogrody tematyczne, park sztuki, amfiteatr, tężnia solankowa, wieża widokowa na tradycyjną podlaska zabudowę drewnianą w PMKL. Jednym z elementów ekspozycji ma być sama przyroda.

A jak podkreślił marszałek Kosicki, „to wszystko to ma być jedna, atrakcyjna dla wszystkich, spójna ze sobą, infrastruktura”.

Finał inwestycji przewidziany jest na koniec 2027 r.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1421 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39