Za co Chorwaci lubią polskich turystów, a co im przeszkadza?

2017.08.17 09:41
Chorwaci lubią polskich turystów, którzy często jako kierunek urlopowy wybierają ich ojczyznę. Są jednak zachowania, które im przeszkadzają.
Za co Chorwaci lubią polskich turystów, a co im przeszkadza?
Fot: pixabay.com

Turyści z Polski uwielbiają Chorwację

W ostatnich latach wielu naszych rodaków wybiera się na urlop za granicę. Z pewnością wpływ na to ma bogata oferta biur podróży i dość przystępne ceny. Okazuje się, że Polacy są dość dobrze postrzegani przez innych. Być może uda się w końcu zerwać z nieprzychylnymi stereotypami dotyczącymi naszego narodu i zaczną nas postrzegać za granicą inaczej niż np. osobę w skarpetach i sandałach.

Polacy pokochali Chorwację i często wybierają ten kierunek na swoje wakacyjne wojaże. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny - w ubiegłym roku ponad 600 tys. osób zdecydowało się tam spędzić wakacje. Nieco częściej wybierano Włochy. Piękne widoki przyciągają zwiedzających.

Jak wynika z badania "Polscy turyści w Chorwacji 2017", nasi rodacy zazwyczaj rezerwują nocleg przez internet. Jest to o tyle proste, że większość miejsc noclegowych współpracuje z takimi systemami rezerwacji bądź ma własną stronę w sieci. Pomocne są też portale społecznościowe.

Polacy są kulturalni

Jak wynika z przeprowadzonego badania Polacy, są bardzo mili dla personelu. Nasi rodacy dobrze też "zachowują się na terenie obiektu".

Chorwaci twierdzą też, iż niestety nie jesteśmy zbyt skłonni do wydawania pieniędzy. I ta oszczędność jest największym problemem. Niewiele osób ma zastrzeżenia do polskich turystów jakoby ci byli agresywni i niegrzeczni.

- Najczęściej wskazywano, że Polacy zachowują się kulturalnie, szanują obiekt i jego personel, są otwarci i łatwo nawiązać z nimi kontakt. Zdecydowana większość opinii jest pozytywna, a tych negatywnych, które odnoszą się głównie do pieniędzy oraz nadużywania alkoholu, jest zdecydowanie mniej – tłumaczy Mateusz Goliat z Noclegowo.pl.

"Bardzo mili goście, kulturalni, skromni, respektujący zasady. Są mile widziani"; "Doskonale się rozumiemy"; "Bardzo otwarci i mili. Jestem zadowolony"; "W zeszłym roku nasz gość obdarował nas lokalnymi specjalnościami kulinarnymi"; "Przyjemną niespodzianką był list z podziękowaniami"; "Niezwykle przyjaźni i mili" - tak w większości wypowiadali się o naszych rodakach ankietowani.

Niestety pojawiło się też kilka negatywnych ocen:

"Piją za dużo alkoholu…"; "Uwielbiają się targować i w wielu przypadkach zachowują się arogancko, chcą wiele za niewiele pieniędzy – to mi nie pasuje"; "Lubią pić, podróżują dużymi grupami" - pisali niektórzy.

- Od kilku lat jeździmy na wakacje do Chorwacji z dziećmi. Co roku wynajmujemy dom od tej samej rodziny i utrzymujemy z nią bardzo przyjazne relacje. Zawsze staramy się zostawić po sobie porządek. Dlatego myślę, że nie mają powodu źle o nas myśleć. Chociaż jak w tym roku z nimi rozmawiałam, to powiedzieli, że kiedyś goście z Polski byli bardziej problemowi niż teraz - mówi Dominika Krysztopowicz z Białegostoku.

Na szczęście negatywów jest znacznie mniej i aż 95% Chorwatów jest zainteresowanych pozyskaniem większej liczby turystów z naszego kraju.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1443 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39