Za nami pierwsze spotkania z mieszkańcami. O czym białostoczanie rozmawiali z prezydentem?

2024.05.17 17:17
We wtorek (14 maja) i środę (15 maja) odbyły się pierwsze spotkania pod hasłem "Porozmawiajmy o Białymstoku. Stwórzmy razem mapę potrzeb".
Za nami pierwsze spotkania z mieszkańcami. O czym białostoczanie rozmawiali z prezydentem?
Fot: UM Białystok

Podczas dwóch spotkań prezydenta Tadeusza Truskolaskiego z mieszkańcami wybrzmiały różne tematy. Od sportu po potrzebę stworzenia miejsca na integrację mieszkańców osiedla.

Białostoczanie wyrazili opinie na temat komunikacji miejskiej, zarządzania ruchem, parkingów w centrum miasta. Zgłosili także potrzebę ochrony urbanistycznej Skorup i stworzenia przestrzeni dla mieszkańców osiedla. Uważają, że takie miejsce mogłoby powstać w dawnym dworku Herbstów. Jak się również okazało, mieszkańcy stolicy woj. podlaskiego są zainteresowani większą ilością obiektów do jazdy na rowerze, jak np. Dirt Park Węglowa.

– Bardzo się cieszę, że te spotkania się odbywają – mówi Bartek Obukowicz, wielokrotny mistrz Polski w kategorii Dirt Jumping, który opiekuje się i zarządza Dirt Węglowa w Białymstoku– Dzięki nim prezydent Białegostoku i radni miejscy usłyszeli o tym, ile dobrego dzieje się na Dirt Węglowa. Myślę też, że teraz będzie nam łatwiej wspólnie realizować kolejne projekty, które rozwijają pasje młodych białostoczan i trzymają ich z dala od komputerów.

Bartek Obukowicz wraz grupą pasjonatów tworzy na Węglowej wyjątkowe miejsce. Dirt Park Węglowa to miejsce do bezpiecznego uprawiania kolarstwa grawitacyjnego czy dirt jumpingu.

Podczas rozmów z włodarzem miasta wspomniano także o potrzebie dbania o zieleń i zabytki w mieście. Mieszkańcy są zainteresowani także konkretnymi inwestycjami drogowymi.

Podczas konsultacji z mieszkańcami Białegostoku wypłynęła również sprawa dotycząca ogródków działkowych przy ul. Podleśnej. Prezydent Tadeusz Truskolaski ze zapewnił przedstawicieli działkowców, że ich działkom nic nie zagraża i będą mogli nadal z nich korzystać.

"Porozmawiajmy o Białymstoku. Stwórzmy razem mapę potrzeb"

Gospodarz Białegostoku uważa, że spotkania z mieszkańcami, to dobra okazja, aby porozmawiać o tym, jak miasto i jego osiedla rozwijają się, jakie są potrzeby białostoczan w ich najbliższej okolicy, co powinno się zmienić i na co warto zwrócić uwagę.

- Te spotkania, które mamy za sobą, pokazują, że mieszkańcy Białegostoku potrzebowali kontaktu w takiej formule - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. – Potrzebowałem ich także ja, by usłyszeć wprost od białostoczanek i białostoczan, czego najbardziej potrzebują. Chcę ich postulaty zrealizować, oczywiście w miarę możliwości finansowych i prawnych.

Od poniedziałku (13 maja) przez dwa tygodnie dostępna jest także ankieta, której wyniki mają wskazać, jak mieszkańcy oceniają m.in. bezpieczeństwo, komunikację miejską, czystość, zieleń, stan dróg i wiele innych obszarów. Pytania dotyczą także konkretnych potrzeb i projektów, które powinny zostać zrealizowane. Ankieta w formie papierowej dostępna jest podczas spotkań z mieszkańcami oraz w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 oraz Branickiego 3/5. Od 13 do 26 maja ankietę można wypełnić także online na stronie Miasta.

– Przeanalizujemy postulaty mieszkańców, a efekt tej analizy będzie jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę w pracach nad budżetem miasta – dodawał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1523 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39