Zabrzmi muzyka dawna. Wkrótce międzynarodowy festiwal

2014.08.20 00:00
To już szósta edycja Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej. Rozpocznie się w najbliższą niedzielę i potrwa do 29 sierpnia.
Zabrzmi muzyka dawna. Wkrótce międzynarodowy festiwal
Fot: Michał Kardasz
Jeden z koncertów festiwalu

Idea przewodnia festiwalu, kultywowanie profesjonalnego wykonawstwa muzyki dawnej w barokowym Białymstoku, nawiązuje do działalności donatorki Galerii - Julitty Sleńdzińskiej: klawesynistki, pedagoga Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, a także do świetności kapeli dworskiej Jana Klemensa Branickiego, miłośnika muzyki i mecenasa sztuk.

Cykl koncertów i imprez towarzyszących pod wspólnym tytułem "Z nowego świata z dawnego świata" nawiązuje do zjawiska adaptacji sztuki danej kultury w zupełnie odległej estetycznie cywilizacji. W bogactwie stylistycznym epoki baroku, szczególnym przykładem takiej muzycznej akulturacji, jest styl zwany barokiem misyjnym lub jezuickim. W Ameryce Południowej zachowała się ogromna kolekcja muzyki powstałej w Redukcjach Jezuickich w XVII i XVIII wieku.

Podczas zaplanowanych koncertów zaprezentowane zostaną utwory z XVIII-wiecznych manuskryptów odkrytych w Boliwii przez polskiego misjonarza, ks. prof. Piotra Nawrota. Zabrzmi polskie prawykonanie odtworzonej z Archiwów Muzycznych Chiquitos i Moxos opery "San Ignacio". Wystąpią uznani artyści z Polski i zagranicy, m. in. boliwijski tenor Henry Villca Suntura. Zaplanowany jest również nadzwyczajny recital wybitnego włoskiego gambisty Paolo Pandolfo.

Koncerty rozbrzmiewać będą w Aula Magna Pałacu Branickich, Galerii im. Sleńdzińskich, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Starej Farze. Patronujemy wydarzeniu.

Program: 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

963 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39