Zakaz organizowania wydarzeń z udziałem ptaków. Z obawy przed wirusem

2021.04.23 15:58
Ptasia grypa to choroba wirusowa drobiu. Na zakażenie podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków. Dlatego wojewoda podlaski zdecydował, że jakiekolwiek wydarzenia: targi, wystawy czy konkursy z udziałem tych zwierząt, w naszym regionie nie mogą się odbywać.
Zakaz organizowania wydarzeń z udziałem ptaków. Z obawy przed wirusem
Fot: pixabay.com

Wojewoda podlaski wydał rozporządzenie dotyczące zakazu czasowego organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków. Ma to pomóc zapobiec pojawieniu się kolejnych przypadków ptasiej grypy w naszym regionie.

Zakaz ten obowiązuje do odwołania wszystkich mieszkańców regionu oraz osoby przebywające czasowo w Podlaskiem.

Wprowadzenie takiego rozwiązania ma chronić zwierzeta i ograniczać negatywne skutki gospodarcze, które jest w stanie wywołać wysoce zjadliwa grypa ptaków. Jak tłumaczy wojewoda podlaski, to konieczność także ze względu na fermy komercyjne utrzymujące drób na terenie województwa podlaskiego oraz funkcjonujące na tym obszarze zakłady uboju ptaków lub inne zakłady związane z produkcją mięsa drobiowego.

Do tej pory w naszym regionie potwierdzono dwa przypadki grypy ptaków. Obydwa dotyczą łabędzi z powiatu augustowskiego. W sumie chodzi o trzy ptaki. Więcej: Ptasia grypa w regionie. Potwierdzono ją u martwego łabędzia, Ptasia grypa w Podlaskiem. Kolejne dwa zakażenia

Ptasia grypa to zakażna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może zdziesiątkować zarówno kury czy gęsi, jak i ptaki wolno żyjące. Wirusa przenoszą dzikie ptaki, przede wszystkim przedstawiciele gatunków związanych z wodą (m.in. kaczki i łabędzie). Na szczęście ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi, zarówno hodowców, jak i konsumentów, choć może być przenoszona przez człowieka.

W ostatnim czasie najwięcej przypadków ptasiej grypy odnotowano w woj. mazowieckim i wielkopolskim.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1429 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39