#Zapamiętani. Nadesłane zdjęcia trafią na wystawę stałą Muzeum Pamięci Sybiru

2020.05.05 12:00
Muzeum Pamięci Sybiru przy pomocy współczesnych fotografii chce upamiętnić osoby zesłane na Sybir i ich rodziny. Akcja #Zapamiętani to kolejna z inicjatyw Muzeum, dzięki której chętni mogą współtworzyć powstającą wystawę stałą.
#Zapamiętani. Nadesłane zdjęcia trafią na wystawę stałą Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: MPS
Zdjęcie przekazane przez Kornelię Overom (Dolecką)

Zdjęcia wzbogacą wystawę stałą

Muzeum Pamięci Sybiru prowadzi szereg inicjatyw, które angażują nie tylko osoby zainteresowane tematyką Sybiru, ale również te, które o takim pojęciu nigdy nie słyszały. Publikacja przystępnych tekstów historycznych, zdjęć eksponatów i kryjących się za nimi historii, czy fragmentów relacji Sybiraków - to tylko niektóre z działań regularnie prowadzonych m.in. na wszystkich kanałach Muzeum. Po kwietniowej akcji "Po ilu kilometrach", nadszedł czas na kolejną inicjatywę.

#Zapamiętani to akcja Muzeum Pamięci Sybiru związana z powstającą wystawą stałą. Poszukiwani są Sybiracy i ich rodziny (dzieci, wnukowie, prawnukowie), którzy zechcieliby przesłać swoje aktualne fotografie zgodnie z określonymi wytycznymi. Zdjęcia znajdą się w finałowej sali, która upamiętni Sybiraków i ich rodziny rozrzucone po całym świecie.

Jak wziąć udział w akcji?

Co zrobić, by wziąć udział w akcji? Trzeba zrobić zdjęcie i przesłać je na adres e-mail wskazany w instrukcji, by stało się ono częścią wyjątkowej instalacji.

Gdzie zrobić zdjęcie? Zrób zdjęcie w pozycji pionowej aparatem lub telefonem. Wykorzystaj światło naturalne. Stań bokiem do okna, w odległości dwóch lub trzech kroków. Nie pozuj stojąc w strumieniu światła - nie stawaj w słońcu ani na tle okna. Jeżeli jest pochmurno, stań blisko okna tak, aby rozproszone światło miękko rozświetliło jedną stronę twarzy. Wybierz interesujące tło, np. coś charakterystycznego dla Ciebie: kwietnik, regał z książkami. Zwróć uwagę na przedmioty znajdujące się za Twoimi plecami: zabierz zegarek, lusterko, obraz za szkłem, w którym może się odbić osoba fotografująca - usuń je, unikaj także telewizora. Stań w odległości dwóch lub trzech kroków od tła.

Jak zrobić odpowiednie ujęcie? Wybierz kadr 3/4 postaci – dolna krawędź powinna się znajdować pod linią bioder. Nie ucinaj kadru w nadgarstkach, uśmiechnij się.

Trzeba także wyrazić zgodę na wykorzystanie zdjęcia w Muzeum. Pamiętaj, aby wysłać wypełnione oświadczenie razem ze zdjęciem. Oświadczenie i zdjęcie wyślij pocztą elektroniczną na adres e-mail: wystawy@sybir.bialystok.pl. Szczegóły akcji można znaleźć na stronie MPS: sybir.bialystok.pl.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1832 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39