Zapowiada się śliska noc. IMGW ostrzega przed oblodzeniem

2023.01.05 13:22
W nocy w Podlaskiem prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem powodujące ich oblodzenie.
Zapowiada się śliska noc. IMGW ostrzega przed oblodzeniem
Fot: Malwina Witkowska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu.

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -5°C, temperatura minimalna przy gruncie około -8°C" - informują dyżurni synoptycy białostockiego oddziału.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski. Jest ono ważne od godz. 22.00 do godz. 8.00 w piątek (6.01). Prawdopodobieństwo wystąpienia gołoledzi szacuje się na 80 proc.

Dla 7 innych powiatów (augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski i Suwałki) także zostało wydane ostrzeżenie pierwszego stopnia, jednak obowiązuje ono już od godz. 19.00. Tam również prognozowane jest oblodzenie, minimalna temperatura wyniesie około -7°C, a temperatura minimalna przy gruncie około -10°C.

Gołoledź może być niebezpieczna zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Ostatnim razem ze sporym oblodzeniem zmagaliśmy się 20 grudnia. Wówczas dla całego województwa IMGW-PIB wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o opadach marznących, które powodowały gołoledź. Wówczas na wielu podlaskich drogach dochodziło do wypadków, kolizji, wiele aut nie było w stanie podjechać pod wzniesienia. Z kolei w Białymstoku wstrzymano ruch autobusów miejskich. Sytuacja unormowała się dopiero po godz. 9.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

913 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39