Zasiłki opiekuńcze na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół

2020.03.11 13:04
Już 25 osób w Polsce jest zakażonych koronawirusem. Rząd zdecydował na dwa tygodnie zamknąć placówki edukacyjne w całym kraju. "Zadbaliśmy o to, aby rodzice mogli zaopiekować się swoimi dziećmi" - podaje Ministerstwo Rodziny.
Zasiłki opiekuńcze na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół
Fot: JF

Na specjalnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i szefów resortów ogłoszono, jakie kolejne kroki zostaną podjęte w walce z koronawirusem.

14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicom

W związku z koronawirusem zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza twoje dziecko? Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki specustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa możesz liczyć na dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8. uczęszczającym do takiej placówki.

Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca br. określa szczególne zasady postępowania w przypadku epidemii.

- W specustawie mamy także zapisy dotyczące pracy zdalnej. W celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków, w określonym czasie, poza miejscem jej stałego wykonywania - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Dodała, że zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął się sprawowania opieki nad dzieckiem.

Mogą go dostać rodzice dzieci do lat 8. Nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, wystarczy zaświadczenie dla pracodawcy. Jego wzór jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Należy złożyć oświadczenie (druku ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Jest jedno "ale". Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, także za dni wolne od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy. Czyli osoba zarabiająca "na rękę" 2 tys. zł, jeśli przez 2 tygodnie będzie przebywała na zasiłku, zarobi przez miesiąc o około 200 zł mniej.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

918 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39