Zasłabnięcia i omdlenia. Jak radzić sobie z upałami?

2015.08.06 00:00
Bezchmurne niebo, słońce i wysokie temperatury za oknem zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Upały jednak nie wpływają korzystnie na zdrowie. Białostockie pogotowie każdego dnia obiera telefony informujące o zasłabnięciach.
Zasłabnięcia i omdlenia. Jak radzić sobie z upałami?
Fot: MA

Już od kilku dni w Białymstoku utrzymuje się temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza. Taka aura sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała.

- Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić. W taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego – mówi prof. Tadeusz Zdrojewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Upały są groźne

Wysokie temperatury mogą być groźne dla osób w podeszłym wieku i ze schorzeniami układu krążenia. Każdego dnia karetki białostockiego pogotowia mają kilka zgłoszeń o zasłabnięciach.

- Głównie są to omdlenia i zasłabnięcia na miejskich parkingach i chodnikach – mówi Mirosław Tarasiuk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

To właśnie osoby starsze powinny pamiętać w czasie fali upałów o podstawowych wskazaniach lekarzy, do których należą: częstsze pomiary ciśnienia, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu.

- Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem – dodaje prof. Tomasz Zdrojewski.

Rozwaga jest także potrzebna rodzicom. W upały dzieci chętnie schładzają się w miejskich fontannach. Warto zaznaczyć, że woda nie jest tam uzdatniana ani oczyszczana i mogą znajdować się w niej groźne dla zdrowia bakterie i drobnoustroje.

- W gorące dni nie zapominajmy też o zwierzętach. One również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur – dodaje podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

Pozostawienie czworonoga w samochodzie czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia. Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

Kilka przydatnych rad

Podczas upałów bardzo ważny jest odpowiedni ubiór. Wychodząc z domu, wybierajmy przewiewne, jasne rzeczy, które nie będą przyciągały światła, a je odbijały. Nie zapominajmy o nakryciu głowy i stosowaniu kremu z odpowiednim filtrem. W czasie wysokich temperatur najlepiej jest ograniczać przebywanie w pełnym słońcu w godzinach od 10.00 do 17.00.

Przegrzaniu naszego organizmu pomaga zapobiegać właściwe nawodnienie. Przeciętny człowiek powinien wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie. Dorosła kobieta potrzebuje dziennie około 1,6 litra płynów, mężczyzna niecałe pół litra więcej. Najlepiej, aby większość z tego stanowiła woda, która najlepiej gasi nasze pragnienie. Większość z nas sięga jednak po wodę dopiero wtedy, kiedy pojawia się pragnienie. Należy pamiętać, że jest to pierwszy sygnał odwodnienia naszego organizmu. Nawet nieznaczne, 1-2-procentowe odwodnienie organizmu może powodować suchość w ustach, spadek wydolności organizmu, zwiększone odczucie gorąca, zmęczenie, zmiany ciśnienia tętniczego krwi oraz zawroty i bóle głowy.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39