Zatwierdzono niższe stawki opłat za przedszkola

2013.10.02 00:00
O około 100 zł miesięcznie mniej niż do tej pory będą płacić rodzice białostockich przedszkolaków za opiekę nad swoimi pociechami. Wniesione od września nadpłaty mają im zostać zwrócone.
Zatwierdzono niższe stawki opłat za przedszkola
Fot: sxc.hu

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o systemie oświaty. W jej myśl z budżetu państwa będą przeznaczane dodatkowe dotacje na finansowanie przedszkoli, a wysokość opłaty za godzinę zajęć realizowanych w czasie przekraczającym 5 godz. bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, nie może być wyższa niż 1 zł.

Teraz białostoccy radni przyjęli uchwałę, którą obniżyli opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Do tej pory było to 3,20 zł za godzinę. Teraz będzie to ustawowa złotówka. Podjęcie uchwały spowoduje zwiększenie wydatków na przedszkola ponoszonych przez Gminę Białystok w skali roku o około 1,2 mln zł.

- PiS-owi się zarzuca, że chce zniżek, a rząd teraz daje nam twardy orzech do zgryzienia - mówiła radna Agnieszka Rzeszewska z klubu PiS pytając, skąd będą pochodziły pieniądze, które będzie musiało dołożyć miasto.

Rzeszewska nie była też zadowolona z dodatkowych zajęć w białostockich przedszkolach (języka angielskiego i rytmiki), za które nie będą musieli płacić rodzice, bo koszt ich prowadzenia pokryje budżet gminy. Jej zdaniem każde z przedszkoli powinno wybrać wygodną dla siebie formę zajęć, a nie realizować tę z góry narzuconą.

Na ostatniej sesji rady miasta zapadła również decyzja o przeniesieniu siedziby przedszkola samorządowego nr 81. Placówka do tej pory znajdowała się w budynku nienależącym do miasta. Teraz oficjalnie będzie mieścić się w nowo wybudowanym obiekcie przy ul. Brzoskwiniowej na Dojlidach.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39