Zawirowania wokół lasu Turczyńskiego. Ministerstwo Klimatu odmawia wycinki

2021.02.11 16:54
Pod Białymstokiem, na wniosek Archidiecezji Białostockiej miał zostać utworzony cmentarz na obszarze 29 ha lasu Turczyńskiego. Z wycinką nie zgadzało się wielu ekologów oraz okolicznych mieszkańców, a petycję w tej sprawie podpisało 11 tys. osób.
Zawirowania wokół lasu Turczyńskiego. Ministerstwo Klimatu odmawia wycinki
Fot: Ratuj Las

W czwartek (11.02) Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenie Okolica, poinformowała o decyzji w sprawie odlesienia lasu Turczyńskiego w Białymstoku.

"Mamy potwierdzenie z Urzędu Miasta w Choroszczy, na razie tylko słowne, że jest to decyzja odmowna. Uratowaliśmy las Turczyński! Bardzo się z tego cieszymy" - informuje.

Wycięcie ponad 29 hektarów lasu mogło spowodować m.in.: zmianę mikroklimatu, zanieczyszczenie powietrza, pogorszenie warunków bioklimatycznych, a ponadto pogorszenie warunków bytowych okolicznych mieszkańców.

Cmentarz zamiast lasu

W 2019 r. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wydał pozytywną opinię na temat przeznaczenia 29,4 ha lasu Turczyńskiego pod budowę cmentarza.

"W ramach rozpoczętej przez burmistrza Choroszczy procedury zmiany planu miejscowego w obrębie wsi Turczyn, na wniosek Archidiecezji Białostockiej, przy granicy Białegostoku (os. Nowe Miasto) i Kleosina, na powierzchni 29 hektarów Turczyńskiego lasu ochronnego ma powstać kompleks cmentarny na potrzeby kilku białostockich parafii rzymsko-katolickich, przypuszczalnie wraz z towarzyszącymi usługami takimi jak: zakłady kamieniarskie, domy pogrzebowe, krematorium z prosektorium i kostnicą" - czytamy na stronie Ratuj Las.

Pod petycją w sprawie ratowania lasu podpisało się 11 tys. osób. Teraz wszyscy przeciwnicy wynicki mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ Ministerstwo Klimatu wydało decyzję odmowną.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1322 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39