Zawodniczka białostockiego klubu wygrała turniej zaliczany do cyklu Pucharu Europy

2022.09.20 11:40
Nowy sezon szermierczy rozpoczął się dla klubu UKS 13 Białystok bardzo udanie. Wszystko dlatego, że na turnieju inaugurującym cykl Pucharu Europy świetną formą popisała się Ewa Wasilewska.
Fot: UKS 13 Białystok

W miniony weekend (17-18.09), w Koninie, odbyły się pierwsze zawody noszące nazwę Pucharu Europy organizowane przez Europejską Federację Szermierczą. Na imprezie tej ogromną niespodziankę sprawiła szablistka z Białegostoku. Ewa Wasilewska wygrała bowiem zmagania indywidualne oraz - wraz z reprezentacją Polski - zajęła ona 1. miejsce w rywalizacji drużynowej.

W turnieju wystartowało 153 zawodników z 21 krajów. Kolejne zawody z cyklu Pucharu Europy odbywać się będą w Godollo (Węgry), Eislingen (Niemcy) oraz Moedling (Austria).

Puchar Europy w Koninie - ostateczna klasyfikacja w szabli dziewcząt:
1. Wasilewska Ewa (Polska, UKS 13 Białystok)
47. Jakoniuk Julia (UKS 13 Białystok)

Kilka dni wcześniej Ewa Wasilewska udanie zaprezentowała się także w Pucharze Polski Juniorów Młodszych. W turnieju, który zgromadził 138 zawodników rywalizujących w szabli dziewcząt i chłopców, przedstawicielka UKS-u 13 Białystok zajęła 2. miejsce. W finale Wasilewska okazała się słabsza od Karoliny Hofman (TMS Sosnowiec). Jeżeli chodzi o zmagania chłopców, to tam reprezentanci białostockiego klubu również mieli sporo do powiedzenia. Kacper Kulikowski sklasyfikowany został bowiem na miejscu numer 6, natomiast 14-letni Szymon Dąbrowski był 8.

Warto też wspomnieć, że w tym roku Polski Związek Szermierczy obchodzi 100-lecie istnienia, dlatego z tej okazji organizowany jest turniej Masters we wszystkich broniach i kategoriach wiekowych. Biorą w nim udział dwaj zawodnicy najwyżej sklasyfikowani w sezonie. W kategorii junior młodszy dziewcząt w Sosnowcu spotkały się finalistki Pucharu Polski z Katowic, czyli Ewa Wasilewska i Karolina Hofman. Tym razem wynik walki był inny, bo to Ewa została zwyciężczynią turnieju Masters, pokonując Karolinę 15-11.