Zbliża się Dzień Ojca. Dlaczego obchodzimy to święto?

2024.06.21 10:04
Dzień Ojca czy też Dzień Taty zaraz obok Dnia Matki stanowi ważną datę w życiu rodziny. Tego dnia dzieci wręczają swoim ojcom drobne prezenty i składają życzenia. Skąd się wziął Dzień Ojca i od kiedy ten dzień obchodzony jest w Polsce?
Zbliża się Dzień Ojca. Dlaczego obchodzimy to święto?
Fot: Pixabay

Sam pomysł na ustanowienie dnia poświęconego wszystkim ojcom narodził się w Stanach Zjednoczonych (podobnie jak Dzień Matki). Jednak w przypadku Dnia Matki historycy dopatrują się długiej, jeszcze przedchrześcijańskiej tradycji. Dzień Ojca nie posiada aż tak "rozbudowanej" genezy. Obecnie jest również świętem bardzo ważnym, choć nie tak jak Dzień Matki w niektórych krajach.

Najbardziej popularną na świecie datą, kiedy obchodzi się Dzień Taty, jest trzecia niedziela czerwca. Jednak, tak jak w przypadku Dnia Matki, także Dzień Ojca, obchodzony jest różnie, w zależności od państwa.

Dzień Ojca - historia święta

Korzeni Dnia Ojca można szukać doszukiwać się obchodzonej 19 marca przez Kościół katolicki uroczystości ku czci św. Józefa. Święto to zostało wprowadzone do mszału rzymskiego przez papieża Sykstusa IV w 1479 roku. Jednak pierwsze wzmianki o obchodzeniu dnia św. Józefa pochodzą już z VIII wieku. Na wschodzie, w Kościele koptyjskim, święto św. Józefa było obchodzone już w IV-V wieku.

W USA pierwsze i jeszcze nieoficjalne obchody Dnia Matki (wówczas nazywano ten dzień Dniem Matczynej Pracy), obchodzono w 1907 roku. Niedługo później, mając na uwadze, że dzień ku czci wszystkich matek tak dobrze się przyjął, postanowiono wybrać także inne daty, kiedy będzie obchodzić się święta honorujące innych członków rodziny. W ten sposób w Stanach Zjednoczonych wprowadzono Dzień Ojca, Dzień Rodzeństwa czy Dzień Dziadków.

Historia święta rozpoczęła się oficjalnie w roku 1909 dzięki Sonorze Smart Dodd. 27-letnia wówczas Amerykanka wychowywana była razem ze swoimi pięcioma braćmi przez tatę. Mama całej szóstki zmarła przy porodzie najmłodszego potomka, kiedy Sonora miała 16 lat. W tamtych czasach w takiej sytuacji dzieci zazwyczaj rozdzielano i wysyłano do dalszej rodziny. William Smart, który był weteranem wojny secesyjnej i rolnikiem, nie zdecydował się jednak na taki krok. Bardzo mocno kochał swoich synów oraz jedyną córkę i nie wyobrażał sobie, aby mieli dorastać z daleka od niego.

To właśnie Sonora, po stanowieniu w Stanach Zjednoczonych Dnia Matki, zapragnęła wprowadzić takie samo święto dla ojców, na znak wdzięczności za ich trud włożony w wychowanie dzieci i utrzymywanie rodzin. Ostatecznie dopiero w 1972 prezydent Richard Nixon ustanowił oficjalnie Dzień Ojca.

Dzień Ojca w Polsce

Rozmowy na temat obchodów tego dnia pojawiły się w Polsce w 1965 roku na łamach "Expressu Ilustrowanego". Pomysł ten "podrzucił" dziennikarz Konrad Turowski, który zaczął pytać swoich rozmówców i znane osoby o to, jaką datę na Dzień Ojca uznaliby za najlepszą. Poeta Jan Sztaudynger powiedział wówczas, że ideę powołania takiego święta "popiera z całego serca", a najstosowniejszą datą będzie, według niego, 23 czerwca, gdyż "jest to najkrótsza noc roku, ojciec ma labę, więc największe święto".

Wywiad ze Sztaudyngerem opublikowano 16 czerwca 1965 roku na łamach "Expressu Ilustrowanego". Z czasem Dzień Ojca zdobywał coraz większą popularność. Do promowania tego dnia dołączyły takie inne czasopisma i gazety.

Od 1965 roku Dzień Ojca obchodzony jest w Polsce co roku pod tą samą datą – 23 czerwca. Dzień Ojca nie jest świętem państwowym, lecz pomimo to 23 czerwca jest dniem wyszczególnionym w wielu kalendarzach.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1106 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39