Zbliża się Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji zagra The Bumpers [KONKURS]

2023.03.13 14:10
Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto religijne i narodowe, obchodzone 17 marca. Św. Patryk jest patronem Irlandii. Z tej okazji także w Polsce organizowane są wydarzenia i imprezy. W Zmianie Klimatu zagra zespół The Bumpers.
Zbliża się Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji zagra The Bumpers [KONKURS]
Fot: Maciej Safaryn

The Bumpers to jedna z pierwszych polskich grup, grających muzykę folk rockową. Powstała w 1991 r. w Białymstoku, kiedy to Albert Żukowski i Maciej Cylwik po powrocie z USA, na fali popularności nowych folk-rockowych grup The Pogues i The Waterboys i fascynacji muzyką irlandzką zakładają zespół. Tak rodzi się The Bumpers.

Pierwsze próby zespołu odbywały się w Co Nie Co, potem w salce w białostockim BOK-u. The Bumpers gra także na strychu firmy jednego z członków, w różnych mniejszych i większych miejscówkach.

Grupa w końcu występuje przed publicznością. The Bumpers gra w Trzynastce, Herkulesach, w Studiu Kino. Pojawiają się również zaproszenia spoza Białegostoku.

W 1993 ukazuje się pierwsza płyta wydana na kasecie magnetofonowej "Jedziem do Irlandii" znana z takich przebojów jak "Marsz irlandzki", "Smuggler" czy "If I should fall". Natomiast w 1994 roku zespół zdobywa Nagrodę Publiczności na festiwalu Shanties w Krakowie. Już w 1996 roku ukazuje się płyta kompaktowa "Wiecznie zielone", która zawiera utwory śpiewane przez publiczność na koncertach po dziś dzień: "Dziewczyna", "Kozaki", "Rosja", "Ameryka". W 1997 roku zespół zagrał na dużych festiwalach muzyki folkowej w Vancouver, Mission w Kanadzie oraz w Neustadt w Niemczech. The Bumpers grali wspólne koncerty z takimi wykonawcami jak: The Dubliners, Fairport Convention, Geraldine McGowan i The Ukrainians.

The Bumpers w 2013 roku wydaje płytę "Po polsku". To na niej znajduje się kilkanaście tradycyjnych piosenek polskich. Na płycie gościnnie wystąpiło kilku znanych muzyków – m.in. Beata Bartelik, Józef Kaniecki z zespołu Szela czy Andrzej Makal. Plany zawodowe członków zespołu spowodowały, że The Bumpers w ostatnich latach koncertowali rzadko, ale w 2016 roku wznowili próby i wrócili z koncertami z okazji jubileuszu 25-lecia.

Koncert The Bumpers odbędzie się w Zmianie Klimatu w sobotę (18.03), o godz. 19:00.

U nas możecie wygrać zaproszenia na to wydarzenie: KONKURS.

Szczegóły i informacje o biletach.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

680 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39