Zdrowy sposób na zdanie egzaminu gimnazjalnego

2012.04.12 00:00
Już 24 kwietnia gimnazjaliści w całej Polsce przystąpią do egzaminów. O zależnościach między wynikami w nauce, a zdrowym odżywianiem uczy program edukacyjny "Jedz smacznie i zdrowo". Bierze w nim udział ponad 22% gimnazjów w kraju.
Zdrowy sposób na zdanie egzaminu gimnazjalnego
Fot: materiały organizatora

Test gimnazjalny sprawdza wiedzę i umiejętności uczniów zdobyte w ciągu trzyletniej edukacji. Warto zwrócić uwagę na to, że równie ważnym elementem przygotowań do egzaminów, poza nauką, powinna być odpowiednio zbilansowana dieta nastolatka. Wpływa ona na procesy poznawcze, przyswajanie wiedzy, logiczne myślenie oraz koncentrację. Najważniejszym posiłkiem każdego ucznia powinno być śniadanie.

- To pierwszy zastrzyk energii, która sprawia, że w porannych godzinach organizm może całą swoją energię skoncentrować na nauce, a nie na myśleniu o jedzeniu. Skoro podstawowym paliwem energetycznym dla mózgu jest glukoza, podstawą każdego zdrowego śniadania powinny być węglowodany złożone w postaci: np. pełnoziarnistego pieczywa czy płatków owsianych - radzi Agnieszka Piskała ekspertka ds. żywienia w firmie Nestle.

Kolejnym ważnym składnikiem diety "na myślenie" powinny być nienasycone kwasy tłuszczowe, które warunkują prawidłowy rozwój mózgu i sprzyjają zwiększaniu inteligencji. Kwasy te znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach morskich, ale również olejach roślinnych i nasionach np. pestkach dyni czy słonecznika. Jednak najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są orzechy włoskie. Sam kształt tych orzechów przypomina mózg, a ich właściwości odżywcze są dla niego nie do przecenienia.

MAG

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39