"Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani". Otwarcie nowej wystawy

2012.02.10 00:00
W 72. rocznicę pierwszej wywózki obywateli Polski w głąb ZSRR Muzeum Wojska w Białymstoku otworzy wystawę czasową "Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani". Ukazuje ona losy osób deportowanych na Syberię i do Kazachstanu.
"Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani". Otwarcie nowej wystawy
Fot: Muzeum Wojska w Białymstoku

Główny trzon ekspozycji stanowi 16 plansz prezentujących losy Polaków zesłanych w głąb carskiej Rosji i Związku Sowieckiego. Są one nawiązaniem do materiału filmowego, prezentowanego w Muzeum Wojska na ekspozycji stałej pt. "Losy Polaków zesłanych na Sybir - od XVII w. do 1956 r." i pochodzą z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Sala wystawowa została podzielona na dwie części. Wchodząc, widzimy Białystok z lat trzydziestych XX w. Ta część w sposób symboliczny opisuje spokój, beztroskę. Druga część sali pokazuje dramat, który całkowicie zburzył dotychczasowe życie. Tutaj umieszczone są informacje, relacje, opisujące tragiczną sytuację wywiezionych. Zwiedzający mogą obejrzeć gabloty z pamiątkami po Sybirakach z kolekcji Ośrodka Karta w Warszawie.

Na wystawie wykorzystano różnorodne metody i formy ekspozycji: od kartonowych plansz, po projekcje multimedialne, wkomponowane jednakże w przestrzeń wystawy.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek (10.02) o godz. 18 w sali wystaw czasowych Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7. Ekspozycja będzie czynna do połowy czerwca. Na otwarcie - wstęp wolny.

E.S.

1253 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39