Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, jednak pamięć o nim nie umarła

2023.06.17 09:45
Organizował patriotyczne msze w intencji ojczyzny i wzniósł krzyż upamiętniający ks. Popiełuszkę. Z jego inicjatywy zbudowano symboliczny grób zamordowanego duchownego. Jest to opis ks. Stanisława Suchowolca. Zbliża się wydarzenie upamiętniające jego zasługi.
Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, jednak pamięć o nim nie umarła
Fot: NSZZ Solidarność Region Podlaski
34. rocznica śmierci ks. Suchowolca

W tę niedzielę (18.06) przy parafii Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach rozpocznie się wydarzenie upamiętniające ks. Stanisława Suchowolca. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą zachować w pamięci jego zasługi.

Ks. Stanisław Suchowolec pochodzi z Białegostoku, gdzie urodził się w 1958 roku. Już po ukończeniu liceum wstąpił do seminarium duchownego, a w 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został wikariuszem w parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli.

Po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, z którym łączyły go zażyłe relacje, założył izbę ku pamięci i wybudował jego symboliczny grób na cmentarzu. Popiełuszko zmarł tragiczną śmiercią w latach 80. XX wieku. Został porwany i zamordowany przez służbę SB. Jego ciało zostało znalezione w Wiśle na tamie koło Włocławka, a informacja o jego śmierci przez długi czas była na ustach i w myślach wielu ludzi.

Krótko po tym ks. Stanisław Suchowolec także stał się obiektem zainteresowania ze strony służb bezpieczeństwa. W 1986 roku został wikarym w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku na osiedlu Dojlidy, gdzie odprawiał Msze Święte za Ojczyznę. Krótko po tym został kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej w Białymstoku oraz podziemnej Solidarności. Służby bezpieczeństwa niejednokrotnie przeprowadzały wtedy próby zamachu na życie księdza. Osoby z jego otoczenia zawzięcie starały się chronić jego życie, co niestety nie doszło do zamierzonych efektów.

30 stycznia 1989 roku znaleziono ciało zamordowanego księdza w jego mieszkaniu na plebanii. Sekcja zwłok wykazała, że zmarł on przez zatrucie tlenkiem węgla. Śledztwo w sprawie jego śmierci umorzono nadzwyczaj szybko.

40. Rocznicy święceń kapłańskich ks. Stanisława Suchowolca to inicjatywa zorganizowana przez Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Wojewodę Podlaskiego, a także Marszałka Województwa Podlaskiego.

W programie wydarzenia znajduje się bieg pamięci a także msza święta w intencji ojczyzny. Główną częścią uroczystości będzie odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego pomnika ks. Stanisława Suchowolca.

Harmonogram wydarzenia: 40. Rocznica święceń kapłańskich ks. Stanisława Suchowolca.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1556 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39