Ziemniaki z pestycydami i metka z salmonellą. GIS wycofuje popularne produkty

2023.03.15 13:11
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie z obrotu metki wołowej firmy Łuków oraz ziemniaków sałatkowych z Lidla. Ich spożycie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia.
Ziemniaki z pestycydami i metka z salmonellą. GIS wycofuje popularne produkty
Fot: GIS

Ziemniaki z Lidla mogą stwarzać zagrożenie

Lidl Polska Sp. z o.o. wycofuje partię ziemniaków sałatkowych. W ramach kontroli właścicielskiej przebadano je na obecność pestycydów. W ich wyniku stwierdzono zbyt wysoki poziom chloroprofamu, mogący zagrażać zdrowiu konsumentów.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Nazwa produktu: Ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE
Numer partii: L 09/02
Zapakowane dla: Lidl Sp. z o.o. Sp. k., Jankowice ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne
Zakład pakujący: P. P-U-H Awex sp. z o.o. Kościuszków 11, 63-460 Nowe Skalmierzyce

Lidl wdrożył procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży z marketów na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego oraz umieścił w sklepach informacje o wycofaniu. Wszyscy klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu. Co ważne, nie należy spożywać ziemniaków ze wskazanej partii.

Państwowa Inspekcja Sanitarna cały czas monitoruje wycofanie danej partii produktu z obrotu w Polsce, a jej organy prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające.

Metka z salmonellą

Kolejnym wycofanym produktem jest kiełbasa surowa "Metka wołowa tatarska" firmy Łuków. Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w niej Salmonellę, która znalazła się w 1 z 5 próbek. Salmonella jest rodzajem bakterii, która jest główną przyczyną zatruć pokarmowych na całym świecie. Objawy zakażenia Salmonellą pojawiają się kilkanaście godzin po jedzeniu i obejmują gorączkę, bóle brzucha, biegunkę, nudności i wymioty.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Nazwa produktu: Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska 200 g, Łuków
Numer partii: 05 9
Termin przydatności do spożycia: 14.03.2023
Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A, ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

Jak poinformował GIS, firma Łuków uruchomiła procedurę wycofania kwestionowanej partii z obrotu. Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują ten proces.

Oczywiście, nie należy spożywać produktu z partii objętej ostrzeżeniem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu metki wołowej, należy skontaktować się z lekarzem.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1404 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39