Ziemowit Szczerek odwiedzi Białystok. Październikowe spotkania z pisarzami

2018.10.02 13:06
Piotr Brysacz, Zofia Piłasiewicz, Ewa Sułek i Ziemowit Szczerek będą gośćmi cyklu Środy Literackie w październiku.
Ziemowit Szczerek odwiedzi Białystok. Październikowe spotkania z pisarzami
Fot: Piotr Brysacz

W środę (3.10) Książnicę Podlaską odwiedzi Piotr Brysacz - dziennikarz, redaktor, założyciel wydawnictwa Paśny Buriat, dyrektorem artystycznym festiwalu literackiego "Patrząc na Wschód", organizowanego w Budzie Ruskiej. Pracował w "Kurierze Porannym" i magazynie psychologicznym "Charaktery". Jest autorem książki "Patrząc na Wschód" oraz współautorem zbioru wywiadów "Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie". Podczas spotkania w Książnicy Podlaskiej opowie o swojej najnowszej publikacji "Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie".

Zobacz też: Spotkanie autorskie z Piotrem Brysaczem

W kolejną środę (10.10) czytelnicy spotkają się z Zofią Piłasiewicz. To ciekawa świata podróżniczka, autorka takich książek, jak: "Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna" czy "Gruzja. W pół drogi do nieba". W swojej najnowszej publikacji "Podróż" Zofia Piłasiewicz zabiera czytelników w dzikie ostępy dalekiej Tuwy, do zagubionego kawałka świata w centrum Azji. Jest to opowieść o ludziach, szamanach, tajdze, wielkiej rzece Ene-Say, przeplatająca się z opowieściami o szczególnym dla autorki miejscu, nad Czarną Hańczą, zwanym "Adamowymi Łączkami".

Zobacz też: Spotkanie autorskie z Zofią Piłasiewicz

Gościem Książnicy będzie także Ewa Sułek - historyk sztuki, kurator wystaw sztuki współczesnej, badaczka sztuki ukraińskiej. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Współpracowała z wieloma galeriami i instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Stypendystka Młodej Polski oraz ZAiKS w dziedzinie literatury. Jest członkinią Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Od 2017 roku współpracuje z magazynem "F5", dla którego pisze artykuły na temat młodej sztuki ukraińskiej. Regularnie publikuje również w magazynach o sztuce i kulturze (m.in. "Akant", "Artmix", "SZUM", "Fragile", "Presto", "Czas Kultury"). Autorka książki "Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie". Spotkanie odbędzie się w środę (17.10).

Zobacz też: Spotkanie autorskie z Ewą Sułek

Na finał października (24.10) do Białegostoku przyjedzie Ziemowit Szczerek - dziennikarz i prozaik. Współpracował z "Polityką", "Nową Europą Wschodnią" i "Tygodnikiem Powszechnym", jest autorem takich książek jak: "Siódemka", "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", "Rzeczpospolita Zwycięska", "Tatuaż z tryzubem", "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową" oraz współautorem zbioru opowiadań "Paczka radomskich".

W 2013 roku został laureatem Paszportu "Polityki", w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus", a w następnych latach został ich finalistą. Za "Tatuaż z tryzubem" był również nominowany do Nagrody MediaTory, a za "Międzymorze" dodatkowo do Nagrody im. Beaty Pawlak. Książka "Międzymorze" znalazła się również w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Zobacz też: Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem

Wszystkie spotkania odbędą się w budynku głównym Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro. Początek o godz. 17.00, wstęp jest wolny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39