Zmarł prof. Jerzy Wilkin. Wiele lat był związany z Uniwersytetem w Białymstoku

2023.01.11 14:02
We wtorek (10.01) zmarł prof. dr hab. dr h. c. mult. Jerzy Wilkin, który przez wiele lat współpracował z Uniwersytetem w Białymstoku.
Zmarł prof. Jerzy Wilkin. Wiele lat był związany z Uniwersytetem w Białymstoku
Fot: UwB

Nie żyje prof. dr hab. dr h. c. mult. Jerzy Wilkin. Przez lata wykładał na Uniwersytecie w Białymstoku, kierował także Zakładem Przedsiębiorczości. W 2011 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa.

Profesor urodził się 25 maja 1947 r. w Lwówku Śląskim. Ukończył Wydział Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1976 r. obronił pracę doktorską n.t. "Tworzenie i podział dochodów ludności rolniczej w Polsce". Niespełna 10 lat później – w 1985 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W 1994 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.

Profesor przez lata swojej pracy zajmował się ekonomią polityczną, ekonomią strefy publicznej i ekonomią instytucjonalną. Jest autorem około 400 publikacji naukowych. Pisał przede wszystkim i problemie rozwoju wsi i rolnictwa, relacji między państwem a gospodarką, czy też metodologii ekonomii i filozofii nauki.

Prof. Wilkin był także członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz zasłużonym pracownikiem Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Z jego inicjatywy powstał Zakład Integracji Europejskiej, którym także kierował. Był też dziekanem na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata współpracował także z Uniwersytetem w Białymstoku, na którym wykładał. W 2011 r. największa podlaska uczelnia przyznała mu tytuł doktora honoris causa. Taką godność prof. Wilkin otrzymał też od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Za liczne wybitne osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej prof. Jerzy Wilkin został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Śmierć profesora skomentował również prezydent Białegostoku Tadeusz Trukolaski:

"Miałem ten zaszczyt, że śp. Jurek traktował mnie jako swojego młodszego kolegę. Wielka strata" - napisał w mediach społecznościowych włodarz miasta.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

528 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39