Zmiany na S8. Zamknięty zostanie węzeł

2022.08.05 12:14
Na początku roku zamknięte zostały łącznice węzła Ostrów Mazowiecka Północ od strony Białegostoku. Teraz zamknięty zostanie węzeł od strony Warszawy.
Zmiany na S8. Zamknięty zostanie węzeł
Fot: GDDKiA Białystok

Rozwiązania tymczasowe

W najbliższy wtorek (9.08) zostanie ostatecznie zamknięty obecny węzeł Ostrów Mazowiecka Północ. Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKia) przypomina, że na początku tego roku zamknięte zostały łącznice węzła Ostrów Mazowiecka Północ od strony Białegostoku. Teraz zamknięte zostaną również łącznice węzła od strony Warszawy. W tym miejscu, po zakończeniu wszystkich prac, nie będzie już bezpośredniego wjazdu z S8 na drogi wojewódzkie.

Do czasu zakończenia budowy, ruch lokalny (wjazd i wyjazd do/z Ostrowi Mazowieckiej, a także dojazd do dróg wojewódzkich: DW627 w kierunku Ostrołęki oraz DW677 w kierunku Łomży) obsługiwać będzie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe (ul. Różańska).

Dla ruchu tranzytowego zalecane są objazdy przez Różan do Ostrołęki (drogami DK60 i DK61) i przez Zambrów do Łomży (drogami S8 i DK63). Czasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do ukończenia prac na odcinku S61 i uruchomienia nowego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.

Sąsiedni węzeł Podborze zostanie zlikwidowany

Budowa odcinka S61 Podborze - Śniadowo wiąże się z likwidacją dwóch funkcjonujących obecnie węzłów na S8 z drogami lokalnymi (wojewódzką i powiatową) i budową pomiędzy nimi jednego, większego węzła dwóch dróg ekspresowych (S8 i S61) umożliwiającego także dojazd z dróg innych kategorii.

- Ten węzeł przejmie nazwę likwidowanego obecnie węzła Ostrów Mazowiecka Północ i oprócz połączenia dwóch dróg ekspresowych umożliwi również dojazd do Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości - informuje GDDKiA.

Sąsiedni węzeł Podborze na S8 zostanie zlikwidowany. Wraz z rosnącym zaawansowaniem robót, które obecnie są na poziomie ponad 30 proc. nabierają kształtu docelowe rozwiązania projektowe. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie likwidacja obecnego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.

Gdzie postępują prace?

Prace drogowe trwają aktualnie na S8 - na zamykanym właśnie dotychczasowym węźle Ostrów Mazowiecka Północ z jego nowopowstającą lokalizacją.

- Takie rozwiązanie umożliwi wjazd z drogi wojewódzkiej nr 627 na drogi S8 i S61 właśnie na nowym węźle Ostrów Mazowiecka Północ. W budowie jest także ponad 3,5 km drogi wojewódzkiej nr 627 od drogi wojewódzkiej w rejonie miejscowości Stok do węzła Komorowo na drodze S61 - dodaje GDDKiA.

Ponadto na odcinku S61 Podborze - Śniadowo trwają prace ziemne. Powstają nasypy, wykopy, zbiorniki, a w ramach robót drogowych wykonywane są pierwsze warstwy mrozochronne na przebudowywanym i poszerzanym fragmencie S8.

Na obiektach inżynierskich trwają prace przy fundamentach oraz betonowanie elementów obiektów mostowych. Przebudowywane są kolizje z sieciami. W prace zaangażowane jest ponad 340 osób i ponad 230 jednostek różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Rozwiązania docelowe

Nowy węzeł Ostrów Mazowiecka Północ to skrzyżowanie drogi ekspresowej S8 z drogą ekspresową S61. Będzie to węzeł typu WA "koniczyna" z elementami łącznic bezpośrednich. Droga ekspresowa S8 docelowo będzie przebiegać dołem, pod drogą ekspresową S61.

Oprócz węzła Ostrów Mazowiecka Północ, powstanie jeszcze węzeł Komorowo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 677 (Ostrów Mazowiecka - Łomża).

Przewidziano również rezerwę terenu pod dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) - Sulęcin Wschód i Zachód.

Budowany fragment drogi S8 i S61 będzie miał nawierzchnię asfaltową i będzie przystosowany do najcięższego ruchu (kategoria KR7, nacisk na oś 11,5 t). W ramach umowy powstaną dwie jezdnie S61, po dwa pasy ruchu każda, do tego pas awaryjny i 5-metrowy pas rozdziału. 

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

906 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39