Zmiany w kodeksie pracy. Będzie dodatkowy urlop

2023.01.11 10:13
Rząd przyjął już projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma m.in. pomóc w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców oraz opiekunów osób nieletnich.
Zmiany w kodeksie pracy. Będzie dodatkowy urlop
Fot: pixabay.com

Nowelizacja Kodeksu pracy

Pojawiło się kilka zmian w Kodeksie pracy. Zdaniem rządu są one niezbędne, ponieważ zaszło wiele zmian na rynku pracy, zmieniły się także potrzeby i oczekiwania pracowników oraz pracodawców.

- Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy – mówiła minister Marlena Maląg. Podkreśliła też, że dadzą one możliwość wprowadzenia elastycznego czasu pracy, co korzystnie wpłynie na pogodzenie ról rodzinnych i zawodowych.

Sporo zmieni się w przypadku umów na okres próbny. Osoba, która pracowała na podstawie takiej umowy przez 6 miesięcy zyska prawo do wystąpienia do pracodawcy o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy.

Pracownicy zyskają także prawo do nieodpłatnego szkolenia, które będzie niezbędne do wykonania swoich obowiązków zawodowych.

Zmiany w urlopie rodzicielskim

Urlop rodzicielski ma zostać wydłużony do 41 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej i do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej (obecnie są to kolejno 32 i 34 tygodnie). Matka i ojciec będą mieli zagwarantowany czas urlopu rodzicielskiego, który będzie mógł być wykorzystywany tylko przez nich.

Zasiłek macierzyński będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego, a więc zostanie podwyższony. Skróci się zaś okres, w którym będzie możliwe skorzystanie z urlopu ojcowskiego – z 24 do 12 miesięcy.

Dyrektywa rodzicielska, jak zapewnia rząd, jest zachęceniem do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami.

Wśród nowości jest też dodatkowy urlop. Każdy pracownik może otrzymać 5 dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu, by zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny. Chcąc otrzymać taki urlop konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku u pracodawcy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1616 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39