ZMK podnosi opłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie

2016.04.03 09:53
Od kwietnia Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku podwyższył opłaty zaliczkowe za podgrzanie wody zimnej do celów użytkowych oraz na cele centralnego ogrzewania. Dotyczy to budynków należących do Gminy Białystok i zarządzanych przez ZMK.
ZMK podnosi opłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

"Przeprowadzona analiza kosztów zakupu energii cieplnej wskazała na konieczność korekty wzrostowej opłat zaliczkowych za podgrzanie wody zimnej do celów użytkowych w około 75% budynków (zasilanych zarówno z miejskiej sieci ciepłowniczej, jak również z kotłowni gazowych). Powyższe podyktowane jest zmianą cen stawek przedsiębiorstwa cieplnego, jak również wymaganiami Ustawy Prawo Energetyczne" - tłumaczy w komunikacie Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku.

Według informacji ZMK, wzrost opłat zaliczkowych za zużycie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, będzie dotyczyć tylko 22% budynków stanowiących własność Gminy Białystok zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W znacznie większej części budynków, m.in. z uwagi na wykonanie termoizolacje, wymianę instalacji cieplnych czy modernizację źródeł ciepła, stawki rachunki za centralne ogrzewanie pozostaną niezmienne. Dotyczy to 64% budynków. W 14% nieruchomości zarządzanych przez ZMK nastąpi nawet obniżenie opłaty zaliczkowej c.o.

Obecne stawki pozostawały niezmienne od blisko 3 lat.

Pobierane przez ZMK opłaty zaliczkowe to opłaty prognozowane, które podlegają rozliczeniu w oparciu o rzeczywiste roczne koszty zakupu energii cieplnej dla danego budynku. Wprowadzone teraz podwyżki pozwolą na uniknięcie dopłat przy rozliczeniu rocznym.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39