Znaczek i kartka pocztowa na 100. rocznicę. Niedługo trafią do obiegu

2020.08.21 12:22
Przeddzień rocznicy bitwy o Białystok, przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku pojawiła się wystawa o wojnie polsko-bolszewickiej. W związku z 100. rocznicą, do obiegu trafią upamiętniające te wydarzenia znaczki i kartki pocztowe.
Znaczek i kartka pocztowa na 100. rocznicę. Niedługo trafią do obiegu
Fot: Malwina Witkowska
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski

Otwarcie wystawy

W piątek, 21 sierpnia odbyło się otwarcie wystawy "Wojna polsko-bolszewicka 1919–1920. Kierunek północno-wschodni". Została ona przygotowana przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach 100. rocznicy bitwy o Białystok.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki, dowódca Garnizonu Białystok - płk Paweł Lachowski oraz wojewoda i wicewojewoda podlaski - Bohdan Paszkowski i Tomasz Madras.

- Obchodzimy stulecie bitwy białostockiej, która była ważnym wydarzeniem historycznym. Wiemy, jakim bohaterstwem wykazali się żołnierze Polski, w tych jednodniowych zmaganiach. Na wystawie przywołujemy tych bohaterów, w szczególności z I Pułku Piechoty Legionów Polski, którzy 22 sierpnia 1920 r. walczyli w Białymstoku i walnie przyczynili się do rozbicia 16. Armii Sowieckiej – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Znaczek i kartka okolicznościowa

Aby uczcić setną rocznicę, IPN wraz z Pocztą Polską przygotowali okolicznościową kartkę pocztową i kolekcjonerski znaczek. Jak mówiła, zastępca naczelnika biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Magdalena Dzienis-Todorczuk, wejdą one niedługo do obiegu.

- Dzięki temu, że wystawy stoją w plenerze, petenci przychodzący do urzędu, a także osoby spacerujące, zechcą podejść, obejrzeć i przeczytać. Z tego powodu, wydarzenia sprzed 100 lat, nie pójdą w zapomnienie – podsumowała Magdalena Dzienis-Todorczuk.

Wystawę można oglądać przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza 3. Stworzył ją historyk i pracownik IPN Waldemar Tyszuk. Projektem i opracowaniem graficznym zajęła się Magdalena Pietraszko.

W sobotę, 22 sierpnia na Rynku Kościuszki odbędą się uroczyste obchody 100. rocznicy bitwy białostockiej. Początek o godz. 12.00. Więcej: 100. rocznica Bitwy o Białystok. Wystawa, rekonstruktorzy i pojazdy z epoki.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1150 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39