Znany jest wykonawca kolumbariów na cmentarzu wojskowym. Powstaną w następnym roku

2019.11.19 13:01
Ponad 1,8 mln zł będzie kosztować wybudowanie kolumbariów na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 listopada w Białymstoku. Inwestor, którym jest Instytut Pamięci Narodowej, właśnie rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji.
Znany jest wykonawca kolumbariów na cmentarzu wojskowym. Powstaną w następnym roku
Fot: MN

Setki czekają na pochówek

Instytut Pamięci Narodowej postanowił stworzyć na cmentarzu wojskowym w Białymstoku kolumbaria, czyli pionowe budowle, w których znajdzie się miejsce na kilkaset pojedynczych nisz na trumny. Starania o stworzenie tych specyficznych grobów trwały od 2015 roku. Jest to pokłosie tego, że w ostatnich latach dzięki śledztwom i pracom wykopaliskowym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej udało się odnaleźć szczątki kilkuset osób zamordowanych przez komunistów w latach 1939-1956. Najwięcej znaleziono podczas wykopalisk prowadzonych w areszcie śledczym w Białymstoku. Cały czas trwają prace, które mają pomóc w zidentyfikowaniu ofiar. Jednak bez względu na to, czy uda się ustalić ich tożsamość, należy im się godny pochówek.

- Z uwagi na fakt, że absolutnie koniecznym warunkiem jest zapewnienie stałego dostępu do każdych szczątków, a na cmentarzu nie ma wystarczająco dużo miejsca do horyzontalnego układu pochówku, zapadła decyzja o budowie kolumbarium z indywidualnymi niszami na trumny. Na chwilę obecną mamy pochować ponad 400 ofiar terroru niemieckiego i komunistycznego z lat 1941-1956. Wszystkie szczątki będą pochowane w osobnych, drewnianych półtrumnach – informował nas w zeszłym roku Adam Siwek z Instytutu Pamięci Narodowej.

Po kilku latach przygotowań budowa

W ostatnich latach IPN krok po kroku zbierał dokumentację i potrzebne pozwolenia po to, żeby móc przystąpić do realizacji projektu. Między innymi potrzebna była zgoda miejskiego konserwatora zabytków, pod którego podlega cmentarz przy ul. 11 listopada, ale potrzebne były też zgody magistratu oraz wojewody podlaskiego. Przetarg na wybudowanie ogłosili pod koniec października, a teraz już wiadomo, kto został jego zwycięzcą.

W ramach konkursu zdecydowano, że budową kolumbariów zajmie się firma Hydros. Zaproponowała ona najniższą cenę – 1,838 mln zł, przy zakładanych przez IPN kosztach na poziomie 1,95 mln zł. Pozostałe oferty złożyły Granity Skwara Group S.C. oraz MIKABO (obie opiewały na 1,88 mln zł), a także Road Memory (2,149 mln zł).

Wykonawca będzie miał na realizację zadania, czyli dokładnie wybudowanie 10 kolumbariów i zagospodarowanie terenu wokół (schody terenowe, alejki, chodniki), 9 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1286 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39