Znów pobiegną w sztafecie. Pomogą przy okazji dzieciom

2021.09.24 17:15
16 i 17 października zorganizowana zostanie koleja edycja sztafety Electrum Ekiden. Zawody, już tradycyjnie, odbędą się na stadionie lekkoatletycznym mieszczącym się przy ul. 11 Listopada.
Znów pobiegną w sztafecie. Pomogą przy okazji dzieciom
Fot: Grzegorz Chuczun

"Biegnij pomagać"

Po roku przerwy wraca charytatywna sztafeta Electrum Ekiden. Każda osoba biorąca udział w imprezie wesprze Białostockie Hospicjum dla Dzieci prowadzone przez Fundację "Pomóż Im", gdyż część kwoty wpisowej wędruje właśnie do tej placówki. Będzie też możliwość startu wirtualnego.

- Bieganie to poczucie wolności, ale również pokonywanie swoich słabości. Zmierzenie się z dystansem maratonu, nawet w grupie, to przełamywanie barier, przekraczanie ich. Dzieci będące pod opieką hospicjum niemal każdego dnia pokonują swój własny maraton, wychodząc z trudnych infekcji, znosząc ciężko gojące się rany czy żyjąc z saturacją, która z punktu medycznego jest zbyt niska na funkcjonowanie organizmu. Dzięki wsparciu darczyńców dzieci mogą mierzyć się z tym wszystkim we własnych domach, przy czułej opiece i trosce najbliższych, i przy wsparciu zespołu hospicyjnego. Dzięki pozyskanym środkom Fundacja "Pomóż Im" będzie mogła nieprzerwanie tego wsparcia udzielać całej rodzinie małego wojownika. Przede wszystkim medycznego, ale również socjalnego oraz psychologicznego - mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im".

Dotychczasowy rekord frekwencji został ustalony w 2019 r., kiedy to na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku pojawiło się prawie 2300 osób. Im większa liczba uczestników, tym pokaźniejsze wsparcie dla hospicjum. Od 2015 r. - dzięki startom w Electrum Ekiden i różnego rodzaju darowiznom - Fundacja Białystok Biega przekazała na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci ponad 140 tys. złotych. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Biegnij pomagać".

Pobiegną również dzieci

Najbliższa odsłona zawodów przeprowadzona zostanie 16 i 17 października. Organizator proponuje aż 3 rodzaje startów - udział w tradycyjnej sztafecie maratońskiej (6 osób w drużynie biegnie odpowiednio 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km), udział wirtualny (ze smartwatchem lub smartfonem w ręku) lub udział w zmaganiach 4-osobowych, gdzie każdy pokonuje 5 km (oddzielna klasyfikacja).

- Rok temu Fundacja Białystok Biega, mimo pandemii, zorganizowała bieg wirtualny. W tej rywalizacji wzięło udział prawie 1000 osób. Zgłosiło się niemal 300 uczestników spoza regionu. To tylko potwierdziło, jak istotne to wydarzenie, nawet jeśli zawodnicy nie mogą się spotkać. Wierzymy, że obecna edycja będzie bardzo udana. Przecież wracamy na stadion, a opcja wirtualna też pozostaje - mówi Miłosz Karbowski z Fundacji "Pomóż Im".

Warto dodać, że dorośli wystartują 17 października, a dzień wcześniej na stadionie lekkoatletycznym zaprezentują się dzieci.

- Momenty, gdy kilkuletnie dzieci przekazują sobie w sztafecie pałeczkę, są nie do opisania. To trzeba zobaczyć. Electrum Ekiden Mini to 4-osobowe drużyny, w których biegną osoby do 15 roku życia. Każdy ma do pokonania jedno okrążenie stadionu lekkoatletycznego, czyli 400 m. Co ważne, zaszczepiamy w dzieciach chęć pomagania innym - mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Zapisy do zawodów prowadzone są drogą internetową za pomocą oficjalnej strony biegu.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

661 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39