Zrób zapasy tego produktu. Jest drogi i jeszcze będzie drożał

2023.05.25 17:18
Ma być eko, ale to może doprowadzić do podwyżek cen w sklepach. Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć.
Zrób zapasy tego produktu. Jest drogi i jeszcze będzie drożał
Fot: pixabay

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. wg Indeksu Cen Detalicznych Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu. Wśród 100 najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów zajął aż 3. pozycję w tym zestawieniu.

Papier toaletowy drożeje głównie z powodu coraz większych kosztów energii, niezbędnej do jego produkcji. Do tego dochodzą rosnące ceny celulozy, spowodowane jej brakami na rynku i mniejszym importem taniej celulozy z Azji.

Kolejny impuls do podwyżek dadzą nowe przepisy unijne. Rada UE 16 maja zatwierdziła rozporządzenie zapobiegające tzw. wylesianiu. Jego celem jest zapewnienie, że konsumpcja i handel produktami w UE nie przyczynią się do wylesiania i dalszej degradacji ekosystemów leśnych. Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie w lipcu. Od tego momentu kryzys na rynku papieru toaletowego może jeszcze się pogłębić, gdyż UE chce właściwie zabronić sprzedaży na jej terenie wyrobów, których produkcja w jakiś sposób wiąże się z nielegalną wycinką lasów.

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami w prawie, producenci i handlowcy będą musieli udowodnić, że ich produkty zostały wyprodukowane na gruntach, które nie podlegały wylesianiu po 31 grudnia 2020 r. Będą też musieli wskazać dowody na to, że powstały one zgodnie ze wszystkimi przepisami obowiązującymi w kraju produkcji. Po wejściu w życie rozporządzenia producenci i importerzy będą mieli 18 miesięcy na przygotowanie strategii działania w nowych uwarunkowaniach prawnych.

Producenci i importerzy produktów, wytwarzanych m.in. z drewna, przygotowują się do wprowadzenia odpowiednich zmian w zakresie pozyskiwania surowców tylko ze zrównoważonych źródeł. I już teraz podejmują działania, by móc sprawnie funkcjonować.

Niektórzy wytwórcy nie są jednak przygotowani do zmian, bo brakuje im odpowiednich certyfikatów. Przy produkcji papieru mieszają surowce: część mają z recyklingu, a resztę – z legalnie pozyskanego drewna, ale też często dokładają do tego jeszcze kolejne materiały. I m.in. dlatego UE chce "uderzyć" swoimi regulacjami właśnie w tych wytwórców. Wielu z nich zniknie z rynku (a wraz z nimi najtańsze rolki papieru), a pozostali będą zmuszeni zmienić swoje strategie.

Komisja Europejska w swoich komunikatach zapowiadała, że powstanie specjalny system oceny, pozwalający producentom stwierdzić, czy surowce pochodzące z danego kraju bądź obszaru wiążą się z wysokim, ze średnim czy z niskim ryzykiem dla środowiska. Papier toaletowy, skądkolwiek będzie sprowadzany, będzie musiał posiadać odpowiednie certyfikaty.

Znawcy tematu dodają, że w sklepach będzie drożej, ale uleganie panice tylko pogorszy sprawę. Uważają też, że UOKiK powinien już teraz lepiej przyglądać się praktykom retailerów, bo może dojść do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39