ZUS już wysyła rozliczenia. Kto może się ich spodziewać?

2023.01.27 11:51
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok. Kto pierwszy je dostanie?
ZUS już wysyła rozliczenia. Kto może się ich spodziewać?
Fot: ZUS Białystok

Niebawem emeryci, renciści, a także osoby, które pobrały inne zasiłki bądź opodatkowane świadczenie w 2022 r. dostaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracje podatkowe PIT za ubiegły rok.

- Kilka milionów formularzy PIT- 40A, PIT-11A i PIT-11 będą wysyłane do końca lutego. Trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Swój PIT można także pobrać przez internet. Wystarczy zalogować się na indywidualny koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w zakładce "Świadczeniobiorca" - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że podobnie jak w poprzednim roku, ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców, którzy mają nadpłatę podatku. W tym przypadku dostaną oni z ZUS PIT -11A, a nadpłatę wypłaci im urząd skarbowy. Nadpłata powinna być wypłacona w ciągu 45 dni od momentu złożenia zeznania podatkowego.

Świadczeniobiorca, który nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać deklaracji za ubiegły rok  PIT-37 lub PIT-36.

Emeryci i renciści, którzy przez cały 2022 r. pobierali świadczenie z ZUS i w wyniku rozliczenia uzyskają niedopłatę, albo będzie ona wynosiła 0 zł otrzymają PIT-40A. Taka deklaracja trafi też do osób korzystających z zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty socjalnej.

PIT 11A zostanie wysłany do osób, które pobierały zasiłki chorobowe i macierzyńskie oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Taka deklaracja trafi również do osób, które mają nadpłatę podatku.

- Deklaracje te trafią również do wszystkich, którzy nie pobierali świadczenia do końca roku podatkowego jak również tych, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A – informuje Krupicka.

Do osób, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu, lub ugody trafi PIT-11.

Warto pamiętać, że każdy emeryt oraz rencista może przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli ma być to inna organizacja niż w zeszłym roku, to w urzędzie skarbowym trzeba złożyć druk PIT-OP.

Są sytuacje, że ZUS może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT, zanim zostanie ona wysłana pocztą. W tym przypadku należy zgłosić się do wybranej placówki.

Trzeba także pamiętać, że PIT po zmarłym małżonku czy małżonce jest wysyłany tylko na wniosek. Dlatego osoby, które chcą się rozliczyć wspólnie ze zmarłym, muszą pisemnie bądź osobiście wystąpić do urzędu o wydanie PIT.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1267 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39