ZUS przelał miliard złotych. Do kogo trafiły pieniądze?

2021.09.01 17:20
Ponad miliard złotych zostało przelanych z Zakładu Ubezpieczeń na wyprawki dla uczniów. Wnioski o świadczenia wciąż można się zgłaszać.
ZUS przelał miliard złotych. Do kogo trafiły pieniądze?
Fot: pixabay.com

W ramach programu "Dobry start" w całym kraju wypłacono na wyprawki szkolne ponad miliard złotych. W naszym regionie w ramach świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 28,7 mln zł.

Większość rodziców czy opiekunów uczniów złożyła wnioski o wypłatę świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobili, wciąż mogą to zrobić a przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub portal Emp@tia. Mają czas do końca listopada.

- Większość uprawnionych osób złożyła już wniosek o świadczenie 300 plus. Wnioski rozpatrywane są sprawnie, a pieniądze szybko trafiają na konta rodziców i opiekunów. W województwie podlaskim do tej pory wypłacono ponad 95,8 tys. świadczeń na kwotę 28 mln 742 tys. zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Osoby, które nie widzą jak poprawnie złożyć dokumenty w ramach programu "Dobry start" mogą liczyć na wsparcie urzędników:

- Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o świadczenie 300 plus, mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i w wypełnieniu wniosku o świadczenie online. Pomoc naszych ekspertów można także uzyskać podczas licznych dyżurów w lokalnych instytucjach np. w wybranych jednostkach terenowych urzędów miasta, gminy, Poczty Polskiej i KRUS. Terminy dyżurów znaleźć można na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce "Dobry Start" – wyjaśnia rzeczniczka.

Na spotkanie z pracownikiem ZUS należy zabrać ze sobą dowód osobisty, numer rachunku bankowego, adres mailowy, a także orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20-tego roku życia. Niezbędny jest również numeru PESEL dziecka, nazwa i adres szkoły, do której dziecko uczęszcza. wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia.

Świadczenie w wysokości 300 zł na materiały szkolne mogą otrzymać rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowi prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalni placówek opiekuńczo-terapeutycznych i osoby uczące się. W przypadku, gdy rodzice na zmianę zajmują się dzieckiem (zgodnie z orzeczeniem sądu), to świadczenie będzie im wypłacane w połowie tej kwoty.

Pieniądze na materiały szkolne otrzymają także uczniowie szkół dla dorosłych, w tym policealnych. 300+ przysługuje do czasu ukończenia 20. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, maksymalny wiek wynosi wówczas 24 lata. Świadczenie "Dobry Start" nie przysługuje przedszkolakom.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1010 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39