ZUS wysyła dokumenty - jest ich aż 10 milionów. Nie każdy jednak je dostanie

2024.01.29 08:15
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ponad dziesięciu milionów deklaracji podatkowych za miniony rok. Kto może spodziewać się przesyłki?
ZUS wysyła dokumenty - jest ich aż 10 milionów. Nie każdy jednak je dostanie
Fot: pixabay.com

ZUS rozpoczął już wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców. Deklaracje podatkowe, a jest ich aż 10 mln, dostaną m.in. emeryci, renciści oraz inne osoby, które pobrały zasiłki lub inne opodatkowane świadczenie z ZUS-u w ubiegłym roku.  W województwie podlaskim PIT-y trafią do niemal 240 tys. osób.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2023 rok. Deklaracje zostaną wysyłane do końca lutego br. Nie trzeba czekać na papierowy PIT z ZUS-u. Można go pobrać samodzielnie przez internet, logując się na swoje konto na PUE ZUS. Jest dostępny w zakładce "Świadczeniobiorca". Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS-u, otrzymają należną im deklarację podatkową. Z prawie 240 tys. wysyłanych deklaracji w naszym województwie 218,6 tys. otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Emeryci i renciści, którzy cały rok pobierali świadczenie z ZUS-u, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych dostaną PIT-40A. PIT-11A zostanie wysłany do osób, które pobierały zaś inne świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne. Deklaracje te otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11 zostanie wysłany do tych, którzy pobierali w 2023 roku: świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej.

Nie wszystkich ZUS rozliczy z urzędem skarbowym

ZUS nie rozlicza wszystkich świadczeniobiorców. 

- Co ważne ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku oraz świadczeniobiorców zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na podstawie których świadczenia wypłacane z ZUS-u podlegają opodatkowaniu w państwie zamieszkania. Takie osoby otrzymają PIT-11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie uzyskał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 - wyjaśnia Krupicka.

Ci świadczeniobiorcy, którzy mają możliwość skorzystania z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

ZUS przypomina, że w szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS-u. PIT po zmarłym małżonku, małżonce wysyłany jest tylko na wniosek. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się ze zmarłym, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do ZUS-u o PIT.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1161 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39