Żywa Biblioteka na Up To Date Festival

2019.08.20 13:17
Na Up To Date Festival będzie realizowany projekt Żywa Biblioteka. Jego ogólne założenie to stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.
Żywa Biblioteka na Up To Date Festival
Fot: Grzegorz Chuczun

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. Od 2007 roku jest obecna w Polsce. Pierwszą Żywą Bibliotekę, podobnie jak teraz w Białymstoku, również zorganizowano podczas festiwalu, było to Danii w miejscowości Roskilde, w roku 2000.

Okazja do rozmowy

- Ogólne założenie Żywej Biblioteki to stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem - zmniejszając tym samym dystans i uprzedzenia. Stowarzyszenie 9dwunastych organizuje Żywą Bibliotekę w Białymstoku, ponieważ chce stworzyć warunki do rozmowy w bezpiecznej przestrzeni, która zachęci do otwartości, do pytań, do rozmowy i spotkania - wyjaśnia Anna Kozicka, prezeska Stowarzyszenia.

Okazją do spotkania będzie Up To Date Festival. 6 i 7 września na Stadionie Miejskim w Białymstoku uczestnicy i uczestniczki imprezy będą mogli/ły zapoznać się z Żywymi Książkami. Będzie to niepowtarzalna okazja do porozmawiania np. z weganką, Białorusinem, gejem lub feministką.

Kto może zostać Żywą Książką?

Stowarzyszenie 9dwunastych wciąż poszukuje osób chcących zostać Żywymi Książkami, osobami należącymi do mniejszości, grup dyskryminowanych bądź wobec których funkcjonują stereotypy. Można to zrobić poprzez ankietę zgłoszeniową, do której link jest dostępny na fanpage Stowarzyszenia. Żywą Książką może zostać wyłącznie osoba pełnoletnia.

Żywa Biblioteka (ŻB) to metoda edukacyjna i międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. W trakcie trwania ŻB specjalnie przygotowane osoby reprezentujące różne grupy marginalizowane i wykluczane (Żywe Książki) można wypożyczyć do rozmowy na określony czas.

Każda Żywa Książka powinna być otwarta wobec czytelników i czytelniczek. Poprzez swój udział deklarujesz otwartość i gotowość podania ręki wszystkim innym Żywym Książkom i siedzenia z nimi przy jednym stole. W ankiecie można poznać listę Żywych Książek, których udział jest planowany w Żywej Bibliotece. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1509 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39