16-latek zginął jadąc w złym kierunku. Ma być więcej tablic ostrzegawczych

2022.09.19 12:40
Na drogach szybkiego ruchu ma pojawić się więcej tablic ostrzegających przed wjazdem na jezdnię pod prąd. Pod Jeżewem, właśnie wjeżdżając na ekspresówkę w złym kierunku zginął dwa dni temu 16-latek.
16-latek zginął jadąc w złym kierunku. Ma być więcej tablic ostrzegawczych
Fot: GDDKiA

Do tragicznego zdarzenia doszło w minioną sobotę (17.09) na drodze ekspresowej S8 w kierunku Białegostoku. 16-letni chłopak poruszający się motocyklem wjechał pod prąd na jezdnię. Tam zderzył się z jadącym z naprzeciwka TIR-em. Zginął na miejscu. (Więcej o tym zdarzeniu: Motocyklista wjechał pod prąd na ekspresówkę. Zginął na miejscu )

Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że na ekspresówkach i autostradach będzie stawiała jeszcze więcej tablic ostrzegawczych "STOP Zły kierunek".

W ubiegłym roku na polskich drogach szybkiego ruchu pilotażowo postawiono 10 tablic wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem "STOP Zły kierunek" i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl.

Wiosną tego roku rozpoczęto montaż kolejnych 111 tablic. Jednocześnie wskazywano nowe lokalizacje, gdzie powinny się one pojawić.

- W efekcie, dziś na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach, mamy zamontowanych 429 tablic "STOP Zły kierunek". Ich liczba jeszcze wzrośnie, tylko do końca września o kolejne 33 tablice. Sukcesywnie zatwierdzać będziemy następne lokalizacje - zapowiada GDDKiA.

GDDKiA przeprowadziła ankietę dotyczącą rozpoznawalności nowych tablic, które mają za zadanie ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu. Wynika z niej, że kierowcy doskonale wiedzą, jak należy je rozumieć. Są również zdania, że tablic powinno być więcej.

Wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają zagrożenie w ruchu narażając i siebie, i innych.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1266 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39