2,5 mld zł dla szpitali onkologicznych

2023.02.06 11:23
Szpitale onkologiczne otrzymają wsparcie z Funduszu Medycznego. Placówki mogą starać się o środki na budowę, przebudowę i modernizację budynków oraz doposażenie w sprzęt.
2,5 mld zł dla szpitali onkologicznych
Fot: Ministerstwo Zdrowia

Szpitale onkologiczne mogą dostać pieniądze na nowy sprzęt czy modernizację budynków. W sumie rząd przeznaczył 2,5 mld zł na dofinansowania.

– Walka z rakiem musi wiązać się z działaniami systemowymi – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. - Do 2030 r. na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów. Wdrażamy najnowsze procedury, inwestujemy w oddziały i leki, bo dobro pacjenta jest najważniejsze.

Minimalna wartość projektu, który zostanie zgłoszony do konkursu wynosi 50 mln zł, maksymalnie szpitale mogą się starać o 300 mln dotacji.

– Kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce ok. 40 placówek. W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzięki dofinansowaniom w wielu placówkach onkologicznych ma się poprawić dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii.

– Zmieniamy organizację leczenia onkologicznego. Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta musi być najważniejsza – podkreśla minister zdrowia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1585 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39