2 dworce PKP pięknie odnowione. Za rok [WIZUALIZACJE]

2020.02.12 07:43
Za rok powinny być już gotowe zmodernizowane dworce kolejowe na stacjach Szepietowo i Jabłoń Kościelna. Mają być nowoczesne, ale dzięki remontowi odzyskają też stare detale. W Szepietowie znajdzie się nawet miejsce na izbę pamięci.
2 dworce PKP pięknie odnowione. Za rok [WIZUALIZACJE]
Fot: PKP
Tak będzie wyglądał dworzec w Szepietowie po remoncie

Położone przy trasie kolejowej Warszawa – Białystok, stanowiącej cześć linii Rail Baltica, dworce w Szepietowie i Jabłoni Kościelnej to dwa z 12 obiektów w województwie podlaskim, które PKP przebudują do 2023 r.

Modernizacja, ale i powrót do historii

Bryły obydwu budynków nie ulegną zmianie, ale w ramach przebudowy zostanie im przywrócony historyczny wygląd. Odnowione zostaną elewacje, a podczas prac remontowych możliwe będzie odtworzenie detali architektonicznych. W Szepietowie zlikwidowane zostanie wtórne połączenie dwóch części obiektu, a w Jabłoni Kościelnej rozbiórce ulegną dworcowa dobudówka i drewniany budynek gospodarczy.

Modernizacja obejmie wymianę m.in. stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachów oraz wszystkich instalacji technicznych.

Spółka PKP podkreśla, że zapewni pasażerom wygodne, klimatyzowane i ogrzewane poczekalnie oraz ogólnodostępne toalety. Dodatkowo w Szepietowie wydzielone zostanie miejsce na biletomaty oraz pomieszczenie, w którym planowane jest utworzenie lokalnej izby pamięci.

Dla osób z niepełnosprawnościami i ekologiczne

Co ważne, obydwa dworce będą w pełni przystosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Wśród nich są nie tylko podróżni z niepełnosprawnościami, ale także osoby starsze, pasażerowie z małymi dziećmi czy podróżujący z dużymi bagażami. Podstawowe udogodnienia to: eliminacja barier architektonicznych, takich jak wąskie przejścia i progi, budowa ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących, instalacja map dotykowych obiektów oraz połączenie dworców z dojściami na perony i wyjściami na zewnątrz.

W ramach inwestycji uporządkowane zostaną także tereny przy dworcach. Zaprojektowano miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz chodniki i nasadzenia zieleni. Wybudowane zostaną wiaty rowerowe i śmietnikowe, a podwórze oświetlą nowoczesne lampy ledowe.

Co ciekawe, w Szepietowie planowana jest budowa stanowiska, na którym będzie mogła powstać stacja ładowania samochodów elektrycznych. Obydwa dworce ogrzeją ekologiczne kotłownie gazowe.

Pasażerowie skorzystają za rok

PKP właśnie podpisały umowę z firmą Pożarski Budownictwo, która przebuduje oba dworce. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym kwartale 2021 r.

Łączny koszt modernizacji dworca w Szepietowie to 5,04 mln zł, a w Jabłoni Kościelnej - 3,7 mln zł. Obydwie inwestycje będą współfinansowane ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1200 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39