2 miliony zł dla Śniadecji. Szpital już wie, na co przeznaczy pieniądze

2023.12.15 16:56
W czwartek (14 grudnia) zarząd województwa przyznał 2 miliony zł Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Placówka już zaplanowała, na co przeznaczy te środki.
2 miliony zł dla Śniadecji. Szpital już wie, na co przeznaczy pieniądze
Fot: pixabay.com

Dzięki dotacji,  w wysokości 2 milionów zł, Śniadecja będzie mogła zakupić nowy sprzęt medyczny. Niebawem do placówki trafią dwa aparaty KTG, aparaty RTG oraz mikroskop laryngologiczny.

– Bezpieczeństwo i zdrowie społeczeństwa jest dla nas, jako zarządu województwa priorytetowe. Cyklicznie wspieramy inwestycje związane z unowocześnianiem szpitali w naszym regionie, czego przykładem jest decyzja o dofinansowaniu tego sprzętu medycznego. Jest niezwykle istotnym, by aparatura medyczna była jak najnowocześniejsza, najbardziej precyzja i mogła przyczynić się do dokładniejszej diagnostyki – mówił Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za sektor zdrowia.

Dzięki dofinansowaniu dwa aparaty KTG trafią do Szpitalnego Oddziału ratunkowego (SOR) ginekologiczno-położniczego. Sprzęt, który jest używany obecnie, jest stary i dość mocno zużyty, przez co uzyskiwane dzięki niemu wyniki nie są zbyt dokładne. A urządzenia te są niezwykle potrzebne do pracy ginekologów oraz położnych. Dzięki nim można wykonać wiele kluczowych badan, takich jak: monitorowanie tętna płodu, czynności skurczowej mięśnia macicy czy ruchów płodu. Dotacja na aparaty KTG wyniosła 42 tys. zł.

Największa część dofinansowania, bo aż 1,88 mln zł, będzie przeznaczona na dwa aparaty RTG. Jeden będzie na użytek działu diagnostyki obrazowej, a drugi (mobilny) ma być wykorzystywany do badań przyłóżkowych na oddziałach szpitalnych oraz SOR. Aktualnie Śniadecja ma na stanie dwa urządzenia, które także są już mocno wyeksploatowane i niestety ulegają częstym awariom, co utrudnia pracę lekarzy. Należy podkreślić, że każdego miesiąca w szpitalu jest wykonywanych ponad 2 tys. badań rentgenowskich, więc ten sprzęt jest szczególnie potrzebny. Nowe urządzenia sprawią także, że pacjenci, której będą czekali na prześwietlenie. 

45 tys. zł dotacji będzie przeznaczonych na zakup mikroskopu laryngologicznego diagnostyczno-zabiegowego. Urządzenie to będzie używane przez lekarzy z poradni laryngologicznej szpitala wojewódzkiego. Aktualna aparatura była zakupiona 36 lat temu, więc konieczna jest pilna jej wymiana. Nowocześniejszy mikroskop sprawi, że świadczone usługi i wykonywane zabiegi będą na wyższym poziomie.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1083 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39