22 miliony złotych dla ponad tysiąca Podlasian z niepełnosprawnościami

2024.02.05 20:31
1055 mieszkańców z 50 podlaskich gmin i 7 powiatów mogą skorzystać ze środków w ramach nowej edycji programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością.
22 miliony złotych dla ponad tysiąca Podlasian z niepełnosprawnościami
Fot: Krzysztof Zdanuczyk/Podlaski Urząd Wojewódzki

Kolejne miliony powędrują do osób potrzebujących

Kilka dni temu informowaliśmy o starcie konkursu grantowego na likwidację barier architektonicznych. W ramach przyznanych środków można sfinansować różnego rodzaju prace remontowo-budowlane związane z przystosowaniem mieszkania do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych i osób starszych z województwa podlaskiego. Można też kupić wyposażenie w kwocie do 3 tysięcy złotych. Szczegóły: Są miliony na przystosowanie domów i mieszkań po potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Tym razem w poniedziałek (5.02) wojewoda Jacek Brzozowski powiadomił o kolejnym wsparciu. 1055 mieszkańców naszego województwa otrzyma w tym roku wsparcie dzięki programowi rządowemu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością.

- Praca asystenta to nie tylko pomoc w wykonywaniu najważniejszych zadań dotyczących prowadzenia domu czy utrzymania higieny. To również wsparcie w komunikacji z otoczeniem, w aktywności społecznej, umożliwienie udziału w wydarzeniach kulturalnych – mówił wojewoda. - W tym roku otrzymaliśmy na realizację programu prawie 22 miliony złotych i będą to pieniądze wydane dobrze oraz z pożytkiem dla naszego regionu.

Skorzysta ponad 1000 osób z kilkudziesięciu gmin

W spotkaniu z mediami udział wzięli również podlascy samorządowcy, burmistrzowie Arkadiusz Nowalski (Sejny) i Piotr Siniakowicz (Siemiatycze), wójtowie Józef Dymerski (Mały Płock) i Krzysztof Marcinowicz (Juchnowiec Kościelny), a także starosta powiatu zambrowskiego Zbigniew Jach. W sumie
z tegorocznej edycji programu skorzystają mieszkańcy 50 podlaskich gmin i 7 powiatów.

Już po raz piąty środki z programu służą temu, by więcej osób z niepełnosprawnościami mogło skorzystać z pomocy asystentów. Niektóre z samorządów – jak Juchnowiec Kościelny czy Siemiatycze – brały udział we wszystkich edycjach programu.

- To niezwykle ważne działanie o ogromnym znaczeniu dla polityki społecznej naszej gminy – uważa burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. – Cieszę się, że możemy brać udział w jego corocznych edycjach i wierzę, że będzie on kontynuowany także w następnych latach.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl
1467 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39